
Zaskakująca przemiana historycznego placu
przez semhub
The Piazza Vecchia, zabytkowy plac we włoskim Bergamo, nazwany przez Le Corbusiera "najpiękniejszym placem w Europie", we wrześniu zmienił się nie do poznania. Poznaj szczegóły projektu przygotowanego przez brytyjskie Studio Fink.
Dumni ze swojej historii
Praktycznie każde większe miasto w Europie może pochwalić się unikatowymi zabytkami, w których zapisana jest historia i tradycja danego miejsca. Szczególnie wyjątkowo prezentują się na tym tle włoskie miasta. Każdy kto chociaż raz miał okazję odwiedzić ten kraj słynący z wybornej pizzy, makaronów i wina, z pewnością dostrzegł klimat włoskich miasteczek, które dumne ze swojej architektury bronią jej i nie pozwalają zabudować nowoczesną architekturą.
Bergamo jest bez wątpienia jednym z bardziej urokliwych miejsc w północnych Włoszech. Głównym punktem miasta jest Piazza Vecchia - przepiękny renesansowy plac, przy którym stoi m.in. Palazzo della Ragione, najstarszy publiczny pałac we Włoszech. Miejsce to jest niezwykle ważne dla mieszkańców Bergamo. Z tym większym zaskoczeniem przyjęto informację, że plac zostanie przerobiony i całkowicie zmieni swój charakter.

Tymczasowa rewitalizacja czy performance? Choć informacja o planowanych zmianach była dla wielu osób niespodzianką, to nikt nie zgłaszał sprzeciwu. Cała akcja miała bowiem charakter tymczasowy. Piazza Vecchia na dwa tygodnie zamieniła się w Piazza Rosa – tętniącą życiem nowoczesną przestrzeń miejską, pełną żywych dynamicznych kolorów. Projekt został przygotowany przez studio Petera Finka w ramach międzynarodowego sympozjum architektów krajobrazu Aketipos, które odbyło się w Bergamo we wrześniu 2014 roku.
Fink wielokrotnie odwiedzał Bergamo - nie tylko podczas corocznych sympozjów. Brał udział m.in. w przeprojektowaniu parku Malpensata. Sam doskonale poznał przywiązanie Włochów do ich tradycyjnej architektury i poprzez projekt Piazza Rosa postanowił choć na krótką chwilę pokazać jak nowoczesny design mógłby ożywić i odmienić miejskie centrum. Fink pracował nad projektem z Lucią Nusiner, specjalistką od zieleni oraz Maurizio Quargnale, ekspertem od oświetlenia.

Obudzić w sobie artystę Główną inspiracją Finka był nie tylko aktualne nurty i trendy w światowym designie, ale przede wszystkim energiczny i impulsywny włoski temperament. W efekcie autor połączył żywą kolorystykę, z wyrazistymi geometrycznymi figurami obecnymi w każdym elemencie – od układu ścieżek po małą architekturę, które symbolizują dynamizm i witalność. Tak zaprojektowana przestrzeń miała nie tylko przyciągnąć w to miejsce mieszkańców, ale przede wszystkim pobudzić ich kreatywność.

Spotkaniom na Piazza Rosa sprzyjała zarówno wygodna mała architektura, na której mieszkańcy mogli odpocząć od miejskiego zgiełku, jak i precyzyjnie dobrana roślinność, która stanowiła zieloną oazę w kamiennej przestrzeni miejskiego centrum.
I choć praca Finka przetrwała jedynie dwa tygodnie, i dziś jedyną pamiątką po niej są kolorowe zdjęcia, to trzeba przyznać, że projektant osiągnął swój cel. Zrewitalizowana tymczasowo przestrzeń Bergamo nie tylko nie kłóciła się z otaczającą architekturą, ale pięknie ją uzupełnia. No i przede wszystkim dobrze służyła mieszkańcom – zarówno tym starszym, jak i najmłodszym.
Czy w Polsce, któreś z miast lub miejsc powinno przejść podobną rewitalizację? Czekamy na wasze propozycje w komentarzu.