
WYDARZENIA ARCHITEKTONICZNE I POKREWNE – PAŹDZIERNIK 2023
przez semhub
Tradycyjnie na początku miesiąca zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym zestawieniem wydarzeń architektonicznych październik 2023. Zaczynamy od opisania nowego numeru bezpłatnego e-wydania magazynu A&B a kończymy na pewnym webinarze dla architektów. Sprawdź szczegóły!
Data: 01.10.2023
Nazwa wydarzenia: Październikowy numer bezpłatnego e-wydania magazynu A&B
Tym razem głównym tematem numeru jest „Woda w architekturze i mieście”. Dzięki lekturze artykułów dowiesz się m.in.:
- jak kształtować niebieską infrastrukturę w mieście,
- jak projektować miasta, by sprzyjać wysokiej retencji wody,
- jaką rolę w tej kwestii mają architekci i urbaniści.
Data: 06.10.2023 - 08.10.2023
Nazwa wydarzenia: Bydgoskie Dni Projektowe
To już druga edycja bydgoskiego festiwalu. Tym razem tematem jest: ciągłość rozumiana na kilka sposobów. Twórcy wydarzenia poprzez wystawy, warsztaty i spotkania będą próbowali odpowiedzieć na 3. główne pytania:
- Czy dawne projekty mogą być fundamentem dla współczesnych projektantów?
- Czy ciągłość tradycji nadal jest atrakcyjna, czy raczej wolimy nowości?
- Czy we współczesnym świecie ciągłość narracji ma szansę stać się docenianą wartością?
Data: 13.10.2023 - 14.10.2023
Nazwa wydarzenia: Międzynarodowe Biennale Architektury (MBA)
Kolejna edycja MBA odbywał się pod hasłem „Recover”, które tak próbują wyjaśniać organizatorzy tego wydarzenia:
„Proces erupcji skali miasta, dominacja infrastruktury (szczególnie samochodowej), realizowanej kosztem przytulności – spowodowały zatęsknienie do wcześniejszych modeli miasta, widocznych czy to w ikonografii, czy to w antropogenicznych złożach materialnych. Nostalgia, ale też niedostatki jakości przestrzeni miasta współczesnego, każą skupiać się na walorach dotykających sensów istnienia miasta. A jednym z takich sensów jest spotykanie się ludzi. Pożądanym jest, aby tym spotkaniom dawać jak najwięcej okazji w przestrzeni miejskiej. Trzeba tworzyć miejsca kreowane od nowa, ale także odzyskiwać, odbudowywać miejsca te zagubione, odnalezione w pamięci, a obecne wcześniej w nakładających się warstwach budulca i skorupy ziemskiej. Miejsca z kolei połączyć trzeba sprawnymi ścieżkami dostępu. Wspólnie tworzą one „przestrzeń między budynkami”, a składają się na nią drogi, ulice, skwery, place, parki. To w niej skupia się życie każdej aglomeracji — społeczne, gospodarcze, kulturalne, towarzyskie. A skoro zapisy takie już istnieją, to koniecznie należy je wykorzystać, odczytać, odszukać ich ślady ukryte w reliktach i odzyskać. Trzeba rozpocząć proces przywracania tych zapisów, reaktywować je i „uleczyć” miasto. The city has to be recovered”.
Podczas wydarzenia odbędzie się między innymi panel organizowany przez miesięcznik Architektura & Biznes, w którym wypowiedzą się autorytety z dziedziny architektury, urbanistyki, politologii, budownictwa: Rafał Matyja, Jerzy Muzyk, Marek Kaszyński, Stanisław Mazur, Krzysztof Görlich, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Maciej Franta, Maciej Miłobędzki, Agata Twardoch, Piotr Legerski, Wojciech Januszczyk, Janusz Sepioł, Piotr Fokczyński, Magdalena Kozień-Woźniak.
W wydarzeniu można wziąć udział stacjonarnie (w ICE Kraków Congress Centre) lub online (rejestracja: http://mba2023.sarp.krakow.pl/).
Data: 16.10.2023, godz. 11.00-14.00
Nazwa wydarzenia: Konferencja pt. „Ogrody społeczne Katowic”
Podczas konferencji eksperci będą starali się odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących ogrodów społecznych. Oto kilka z nich:
- Czy miasto może być ogrodem dla swoich mieszkańców?
- Czy ogrody tematyczne mogą być elementem integrującym wszystkich mieszkańców?
- Czy w Katowicach funkcjonują Ogrodnicy Miejscy?
Data: 17.10.2023, godz. 11.00
Nazwa wydarzenia: Prezentacja online wnętrza w ramach cyklu „Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL”
Joanna Otrębska i Weronika Pariaszewska zaprezentują niewielka kawalerkę na Starej Sadybie w w Warszawie, czyli realizację uhonorowaną tytułem Polskie Wnętrze 2022 w kategorii „Wnętrze prywatne”. Mieszkanie to zachwyca designerskim oświetleniem, meblami z historią w tle, duńskim minimalizmem i bujnym ogrodem za oknem. Nie przegapcie!
Organizujesz podobne wydarzenia architektoniczne 2023? Napisz do nas w mediach społecznościowych lub na: media@komserwis.pl. Każde z naszych zestawień publikujemy na początku kolejnego miesiąca.