
WYDARZENIA ARCHITEKTONICZNE I POKREWNE – MAJ 2022
przez semhub
W maju czekają na Was wykłady online dotyczące lokalności w miastach, ekologi, innowacji społecznych i przyszłości. To też miesiąc, w którym tradycyjnie odbywa się Łódź Design Festival, tym razem pod hasłem: “RE:GENERACJA”. Podczas wydarzenia eksperci poszukają sposobów na zregenerowanie środowiska naturalnego, tkanki miejskiej, instytucji społecznych oraz każdego z nas.
Data: 09.05, godz. 17.30 - 18.30
Nazwa wydarzenia: Porozmawiajmy o innowacjach społecznych. Sąsiedzi w trakcie pandemii

Podczas rozmowy z ekspertami zostaną przedstawione ciekawe przykłady podtrzymywania sąsiedzkich więzi w trakcie trwania pandemii.
- Ewelina Mikuła, autorka innowacji społecznej „Domino”, opowie o opracowanej formule działań, dzięki której sąsiedzi mogą aktywnie spędzać czas w swojej dzielnicy, poznać się nawzajem i zaangażować we wspólne akcje.
- Julia Piwowarska, autorka nagrodzonego projektu „Sąsiedzka tablica wsparcia”, opowie o swoim przedsięwzięciu, w którym chodzi o to, aby ludzie wspólnie mieszkający lub pracujący mogli dzielić się ze sobą dobrami i usługami. Tablica może zawisnąć na klatce schodowej, w lokalnym sklepie lub siedzibie organizacji pozarządowej, wszędzie tam, gdzie może sprzyjać wymianie i budowaniu relacji.
- Monika Listwoń, koordynatorka Funduszu Sąsiedzkiego realizowanego przez Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, opowie o tym jak złożyć wniosek w programie i jakie ciekawe inicjatywy realizowali do tej pory mieszkańcy.
Data: 11.05, godz. 17.30 - 18.30
Nazwa wydarzenia: Lokalność po pandemii | Wykład online Joanny Erbel

Joanna Erbel, socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych, będzie zastanawiać się nad tym, jakiego rodzaju lokalność czeka nas po pandemii. Odpowiedzi na to pytanie poszuka w raportach i książkach.
Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu ŻYCIE W TRAKCIE I PO PANDEMII – w jaki sposób miasto może wychodzić z inicjatywami na zmieniające się warunki życia w trakcie i po pandemii?
Data: 12.05 - 22.05
Nazwa wydarzenia: Łódź Design Festival 2022

16 edycja tego festiwalu odbędzie się pod hasłem RE: GENERACJA:
“(…) poszukamy sposobów na zregenerowanie nie tylko środowiska naturalnego, ale i tkanki miejskiej, instytucji społecznych, a co najważniejsze – każdego z nas. Jak co roku, wyróżnimy najlepsze projekty oraz wdrożenia polskich i zagranicznych projektantów w ramach konkursu make me! oraz plebiscytu must have”.
Część wydarzeń będzie transmitowana online na stronie: https://www.lodzdesign.com/live/
Data: 13.05, godz. 18.00
Nazwa wydarzenia: Panel dyskusyjny: “Przemiany. Rozmowy o designie i architekturze”

Dyskusja panelowa dotyczyć będzie tego, co nauczyły nas lata 90. w dziedzinie projektowania oraz trendów w polskim designie po 2004 roku. W dyskusji wezmą udział następujący eksperci:
- prof. dr hab. Andrzej Szczerski jako moderator,
- prof. dr hab. Czesława Frejlich - wykłada na krakowskiej i warszawskiej ASP. Jako projektantka do roku 2000 zajmowała się wzornictwem produktu i grafiką użytkową. Po roku 2000 sprawuje funkcje kuratorskie, jest redaktorką, autorką tekstów o dizajnie, konsultantką z dziedziny ergonomii. Współzałożycielka i redaktorka naczelna (2001–2017) ogólnopolskiego kwartalnika projektowego „2+3D”, a od 2018 współzałożycielka i redaktorka internetowego magazynu Formy.xyz,
- Olga Drenda - absolwentka etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisarka, eseistka, tłumaczka. Autorka książek "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji", "Wyroby. Pomysłowość wokół nas". Prowadziła podcast o folklorystyce, "Ducholożka na tropie".
- Katarzyna Jasiołek – autorka książek o wzornictwie, m.in. “Asteroid i półkotapczan, o polskim wzornictwie powojennym”, ikonach polskiego designu po 1945 roku czy “Opakowania, czyli perfumowanie śledzia” o grafice i formie powojennych opakowań oraz ich twórcach. Prowadzi blog Heliotrop (heliotropvintage.pl) o wydarzeniach związanych ze wzornictwem, architekturą, fotografią, modą, a także podcast, do którego zaprasza twórców, rzemieślników, kolekcjonerów i inne osoby związane z designem.
Panel będzie transmitowany na profilu facebookowym Muzeum Narodowego w Krakowie.
Data: 16 maja, godz. 18.30-20.00
Nazwa wydarzenia: Warszawa z mapą wygląda inaczej. Miasto, matematyka i gwiazdy I online

Kolejny wykład dr Pawła Weszpińskiego z cyklu pt. "Warszawa z mapą wygląda inaczej".
Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM.
“Nasz codzienny wzrokowy kontakt z miastem zaczyna się od czubka buta, a kończyna parapetach pierwszego piętra, jest ściśnięty obu pierzejami przemierzanej ulicy. Wystarczy jednak udać rozciąganie skrzydeł – chwycić w rękę plan miasta, by zobaczyć miasto zupełnie odmienne o tego znanego na co dzień. Bohaterką wykładu będzie więc Warszawa widziana z innej perspektywy, trochę geometryczna, trochę gwiezdna, trochę matematyczna”.
Data: 18 maja, godz. 17.30 - 18.30
Nazwa wydarzenia: Co Internet ma wspólnego z zanieczyszczeniem powietrza? Wykład online Joanny Murzyn

Podczas wykładu Joanna Murzyn odpowie na następujące pytania:
- W jakim stopniu postępująca i masowa cyfryzacja przekładają się na zmiany klimatu?
- Ile dwutlenku węgla generujemy przeglądając najpopularniejsze aplikacje społecznościowe?
- Co robić, aby skutecznie zmniejszyć swój cyfrowy ślad środowiskowy?
Joanna Murzyn jest inicjatorką Instytutu Ekologii Cyfrowej, społecznie zaangażowanego przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w cyfrowo ekologicznych audytach, pomiarach i optymalizacji produktów cyfrowych pod kątem ich emisyjności oraz doradztwie w obszarach zrównoważonej i etycznej digitalizacji.