WYDARZENIA ARCHITEKTONICZNE I POKREWNE – MAJ 2022

przez semhub

W maju czekają na Was wykłady online dotyczące lokalności w miastach, ekologi, innowacji społecznych i przyszłości. To też miesiąc, w którym tradycyjnie odbywa się Łódź Design Festival,  tym razem pod hasłem: “RE:GENERACJA”. Podczas wydarzenia eksperci poszukają sposobów na zregenerowanie środowiska naturalnego, tkanki miejskiej, instytucji społecznych oraz każdego z nas. 

Data: 09.05, godz. 17.30 - 18.30

Nazwa wydarzenia: Porozmawiajmy o innowacjach społecznych. Sąsiedzi w trakcie pandemii

Sąsiedzi w trakcie pandemii

Podczas rozmowy z ekspertami zostaną przedstawione ciekawe przykłady podtrzymywania sąsiedzkich więzi w trakcie trwania pandemii. 

  • Ewelina Mikuła, autorka innowacji społecznej „Domino”, opowie o opracowanej formule działań, dzięki której sąsiedzi mogą aktywnie spędzać czas w swojej dzielnicy, poznać się nawzajem i zaangażować we wspólne akcje. 
  • Julia Piwowarska, autorka nagrodzonego projektu „Sąsiedzka tablica wsparcia”, opowie o swoim przedsięwzięciu, w którym chodzi o to, aby ludzie wspólnie mieszkający lub pracujący mogli dzielić się ze sobą dobrami i usługami. Tablica może zawisnąć na klatce schodowej, w lokalnym sklepie lub siedzibie organizacji pozarządowej, wszędzie tam, gdzie może sprzyjać wymianie i budowaniu relacji. 
  • Monika Listwoń, koordynatorka Funduszu Sąsiedzkiego realizowanego przez Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, opowie o tym jak złożyć wniosek w programie i jakie ciekawe inicjatywy realizowali do tej pory mieszkańcy.

Kliknij i dowiedz się więcej

Data: 11.05, godz. 17.30 - 18.30

Nazwa wydarzenia: Lokalność po pandemii | Wykład online Joanny Erbel

Joanna Erbel

Joanna Erbel, socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych, będzie zastanawiać się nad tym, jakiego rodzaju lokalność czeka nas po pandemii. Odpowiedzi na to pytanie poszuka w raportach i książkach. 

Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu ŻYCIE W TRAKCIE I PO PANDEMII – w jaki sposób miasto może wychodzić z inicjatywami na zmieniające się warunki życia w trakcie i po pandemii?

Kliknij i dowiedz się więcej

Data: 12.05 - 22.05

Nazwa wydarzenia: Łódź Design Festival 2022

Łódź Design Festival 2022

16 edycja tego festiwalu odbędzie się pod hasłem RE: GENERACJA: 

“(…) poszukamy sposobów na zregenerowanie nie tylko środowiska naturalnego, ale i tkanki miejskiej, instytucji społecznych, a co najważniejsze – każdego z nas. Jak co roku, wyróżnimy najlepsze projekty oraz wdrożenia polskich i zagranicznych projektantów w ramach konkursu make me! oraz plebiscytu must have”.

Część wydarzeń będzie transmitowana online na stronie: https://www.lodzdesign.com/live/

Kliknij i dowiedz się więcej

Data: 13.05, godz. 18.00

Nazwa wydarzenia: Panel dyskusyjny: “Przemiany. Rozmowy o designie i architekturze” 

design i architektura wydarzenia

Dyskusja panelowa dotyczyć będzie tego, co nauczyły nas lata 90. w dziedzinie projektowania oraz trendów w polskim designie po 2004 roku. W dyskusji wezmą udział następujący eksperci: 

  • prof. dr hab. Andrzej Szczerski jako moderator,
  • prof. dr hab. Czesława Frejlich - wykłada na krakowskiej i warszawskiej ASP. Jako projektantka do roku 2000 zajmowała się wzornictwem produktu i grafiką użytkową. Po roku 2000 sprawuje funkcje kuratorskie, jest redaktorką, autorką tekstów o dizajnie, konsultantką z dziedziny ergonomii. Współzałożycielka i redaktorka naczelna (2001–2017) ogólnopolskiego kwartalnika projektowego „2+3D”, a od 2018 współzałożycielka i redaktorka internetowego magazynu Formy.xyz, 
  • Olga Drenda - absolwentka etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisarka, eseistka, tłumaczka. Autorka książek "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji", "Wyroby. Pomysłowość wokół nas". Prowadziła podcast o folklorystyce, "Ducholożka na tropie".
  • Katarzyna Jasiołek – autorka książek o wzornictwie, m.in. “Asteroid i półkotapczan, o polskim wzornictwie powojennym”, ikonach polskiego designu po 1945 roku czy “Opakowania, czyli perfumowanie śledzia” o grafice i formie powojennych opakowań oraz ich twórcach. Prowadzi blog Heliotrop (heliotropvintage.pl) o wydarzeniach związanych ze wzornictwem, architekturą, fotografią, modą, a także podcast, do którego zaprasza twórców, rzemieślników, kolekcjonerów i inne osoby związane z designem.

Panel będzie transmitowany na profilu facebookowym Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Kliknij i dowiedz się więcej 

Data: 16 maja, godz. 18.30-20.00

Nazwa wydarzenia: Warszawa z mapą wygląda inaczej. Miasto, matematyka i gwiazdy I online

Wykład o Warszawie

Kolejny wykład dr Pawła Weszpińskiego z cyklu pt. "Warszawa z mapą wygląda inaczej".

Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM.

“Nasz codzienny wzrokowy kontakt z miastem zaczyna się od czubka buta, a kończyna parapetach pierwszego piętra, jest ściśnięty obu pierzejami przemierzanej ulicy. Wystarczy jednak udać rozciąganie skrzydeł – chwycić w rękę plan miasta, by zobaczyć miasto zupełnie odmienne o tego znanego na co dzień. Bohaterką wykładu będzie więc Warszawa widziana z innej perspektywy, trochę geometryczna, trochę gwiezdna, trochę matematyczna”. 

Kliknij i dowiedz się więcej 

Data: 18 maja, godz. 17.30 - 18.30 

Nazwa wydarzenia: Co Internet ma wspólnego z zanieczyszczeniem powietrza? Wykład online Joanny Murzyn

internet a zanieczyszczenie środowiska

Podczas wykładu Joanna Murzyn odpowie na następujące pytania: 

  • W jakim stopniu postępująca i masowa cyfryzacja przekładają się na zmiany klimatu? 
  • Ile dwutlenku węgla generujemy przeglądając najpopularniejsze aplikacje społecznościowe?
  • Co robić, aby skutecznie zmniejszyć swój cyfrowy ślad środowiskowy?

Joanna Murzyn jest inicjatorką Instytutu Ekologii Cyfrowej, społecznie zaangażowanego przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w cyfrowo ekologicznych audytach, pomiarach i optymalizacji produktów cyfrowych pod kątem ich emisyjności oraz doradztwie w obszarach zrównoważonej i etycznej digitalizacji. 

Kliknij i dowiedz się więcej

wydarzenia online architektura

Wróć