
Wszystko co powinieneś wiedzieć o parkach kieszonkowych w 3. punktach!
przez semhub
Parki kieszonkowe (ang. pocket park) tworzone np. między kamienicami, to nie bezmyślnie skopiowana moda z Zachodu. To doskonały pomysł na to, by w miastach pojawiło się więcej zieleni. Sprawdźcie, co na ten temat mówią naukowcy, gdzie znaleźć tego typu parki w Polsce i jak namówić włodarzy miast do ich tworzenia.
1. Kieszonkowy park jako środek przeciwbólowy
Podczas konferencji „Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta” dyskutowano m.in. o przyszłości terenów zieleni w mieście. Zwracano uwagę na to, że należy chronić istniejące parki i tworzyć nowe – niekoniecznie duże. Gdy brakuje miejsca, dobrym rozwiązaniem są właśnie parki kieszonkowe, które w założeniu mają zajmować teren do 5000 m2 W tym miejscu warto też przypomnieć dlaczego zieleń w mieście jest niezbędna:
- Właściwie zaprojektowana zieleń czyści miejskie powietrze np. zatrzymuje pyły, wiąże toksyny, pochłania dwutlenek węgla.
- Jest zbawienna w upalne dni: drzewa dają nie tylko cień, ale też wyparowują wodę w ciągu dnia, co gwarantuje chłodzenie oraz wilgotność powietrza.
- Naukowcy poprzez badania udowadniają, że samo patrzenie na zieleń wpływa pozytywnie na nasze życie np. chorzy szybciej wracają do zdrowia i przyjmują mniej środków przeciwbólowych.
Gdzie mogą powstawać parki kieszonkowe?
- Na dachach.
- Na terenach po wyburzeniu budynków.
- Między budynkami.
- Na terenach nieuporządkowanych np. dzikich parkingach.
- Na gruntach o nieuregulowanym statusie.
2. Gdzie znaleźć parki kieszonkowe w Polsce?
Przykładem dobrze zrealizowanego pocket parku jest Ptasi Zagajnik we Wrocławiu znajdujący się u zbiegu ulic Zaporskiej, Lubuskiej i Skwierzyńskiej.
- Koszt realizacji: 330 tys. zł.
- Fundusz: Wrocławski Budżet Obywatelski 2014.
- Jakie prace wykonano: stworzono ścieżki i trawniki, zainstalowano ławki miejskie, kosze na śmieci, urządzenia do ćwiczeń, oświetlenie, stolik do gry w szachy, uporządkowano istniejącą zieleń.
- Element charakterystyczny: forma przestrzenna symbolizująca „odlatujące ptaki”.
Inne realizacje:
- Park kieszonkowy na Zwierzyńcu (Kraków) – zlokalizowany u zbiegu ulic Prusa i Fałata.
- Park kieszonkowy na Zabłociu (Kraków) – przy zbiegu ulic Dekerta, Wałowej i Kiełkowskiego. Tematem przewodnim mają być motyle (park w trakcie realizacji).
3. Jak stworzyć park kieszonkowy w swoim mieście?
Często mini-parki powstają z oddolnej inicjatywy mieszkańców miast, którzy szukają ich finansowania poprzez Budżety Obywatelskie lub akcje crowdfundingowe. Jeśli i Ty chciałbyś stworzyć taki park w swojej przestrzeni zainspiruj się projektem #NaRoguDekerta grupy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Poprzez portal crowdfundingowy „Polak Potrafi” i współpracy z takimi partneram, jak m.in. Zarząd Zieleni Miejskiej, Fundacja Architects PL oraz mieszkańcami miasta udało się pozyskać fundusze na mini-park, który już wkrótce powstanie wokół małego skweru przy zbiegu ulic Dekerta, Wałowej i Kiełkowskiego.
A czy w Waszych miastach powstają tego typu mini-parki? Czekamy na opinie w komentarzach.