Wspieramy małych odkrywców

przez semhub

Firma Komserwis na każdym etapie działalności stawia na innowacje i rozwój. Dlatego też od lat wspiera Małopolski Uniwersytet dla Dzieci, który właśnie zakończył kolejny rok szkolny. Sprawdźcie co wydarzyło się podczas ostatnich miesięcy.

Ponad 90% frekwencji i wizyta wyjątkowego gościa

- To był siódmy rok Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu jaki osiągnęliśmy: zarówno merytorycznego jak i organizacyjnego. – wyjaśnia pani Jolanta Różowska, prezes zarządu Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci. - Nasi mali studenci byli bardzo aktywni – frekwencja nie raz sięgała ponad 90 %, a dyskusje z wykładowcą często przeciągały się ponad wyznaczony czas – dodaje.

Najważniejszym wydarzeniem tego roku była wizyta i wykład Michaela Seiferta – twórcy pierwszego w Europie Uniwersytetu dla Dzieci.

1-IMG_7347

- Po raz pierwszy w swojej historii wygłosił on prelekcję dla dzieci. Wkrótce potem z wykładem „Dzieci a uniwersytet – długa historia” wystąpił w innych miastach europejskich – opowiada z dumą pani Jolanta. Odbyły się też wykłady plenerowe, odczyty młodych naukowców w Sali Lustrzanej Dworku Zieleniewskich w Trzebini, liczne prezentacje i wykłady.

- Wszystko to nie byłoby możliwe na taką skalę, gdyby nie pomoc finansowa i wsparcie naszych darczyńców. Firma Komserwis pomaga Fundacji od lat i jesteśmy jej za to bardzo wdzięczni. – podsumowuje pani Jolanta.

Roboty, dinozaury i medycyna

Miniony rok akademicki obfitował w wykłady z wielu dziedzin naukowych. Organizatorzy starali się tak dobierać wykładowców, by potrafili oni zafascynować młodych słuchaczy.

- Z utytułowanych prelegentów gościliśmy prof. Franciszka Ziejkę, byłego rektora UJ, który w historycznej gawędzie opowiadał o wielkich Małopolanach, oraz prof. Wojciecha Kwiatka z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, który podczas swojego wykładu pt. „Niewidzialne cząstki które leczą” nie tylko mówił o budowie materii i wykorzystaniu protonów w medycynie, lecz także zaproponował studentom zabawę. – wspomina pani Jolanta - Każdy ze studentów zbudował swój własny cyklotron. A następnie wspólnie zagraliśmy w grę zaproponowaną przez pana profesora pt. „Wyścig protonów”.

1-IMG_8450

Roboty i dinozaury to tematy szczególnie fascynujące dla małych odkrywców. Studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci z zachwytem przyjęli więc spotkanie z dr Andrzejem Boczarowskim, paleontologiem, geologiem i grafikiem. Łącząc te wszystkie umiejętności, profesjonalnie zajmuje się trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, mediów, muzeów i parków tematycznych.

- Na spotkaniu, które było wykładem otwartym, słuchacze spotkali się prawie oko w oko z afrykańskimi dinozaurami – opowiada pani Jolanta.

Popularnością cieszył się też pokaz „Jak wytresować robota?”. Podczas tego wydarzenia studenci poznali narzędzia, w których projektuje się sposób działania robotów oraz obejrzeli kilka robotów zbudowanych z klocków Lego.

1-IMG_8888

Wybitni absolwenci

Podsumowując ten rok działalności Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci, warto wspomnieć o ostatnich sukcesach jego absolwentów. Wojciech Różowski obecnie uczeń liceum w Krzeszowicach, wygrał Konkurs Naukowy E(x)plory, dzięki opracowaniu własnego system operacyjny. Właśnie na ten temat w 2010 roku napisał swoją pracę dyplomową jako student Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. Projekt rozwinął dzięki otrzymanemu stażowi badawczo-rozwojowemu w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, gdzie przez dwa tygodnie poznawał nowoczesne techniki programistyczne, które znacznie przyspieszyły i ułatwiły pracę nad projektem.

- Wszystko te cechy, które zadecydowały o sukcesie Wojtka chcielibyśmy wykształcić i przekazać naszym studentom. Przedstawić im mądrych ludzi, zainteresować tematami, zachęcić do zgłębienia i dać radość z sukcesów, wynikających z własnej, twórczej pracy. Jestem przekonana, że o sukcesach wielu studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci już wkrótce usłyszymy - podsumowuje na koniec pani Jolanta.

Wróć