Wielkanocne Jarmarki coraz popularniejsze w Polsce!

przez semhub

Bożonarodzeniowe Jarmarki już nikogo nie dziwią - od kilku lat na dobre zadomowiły się w naszym kraju. Teraz przyszła moda na wielkanocne kiermasze, które są kolejnym sposobem na ożywienie lokalnej społeczności i uatrakcyjnienie miasta.

Jarmarki – trochę historii

Jarmarki już od XII wieku p.n.e. organizowane były z okazji świąt religijnych – wówczas w Starożytnych Chinach. Pierwszy Jarmark w Europie Zachodniej powstał najprawdopodobniej w Saint-Denis pod Paryżem (tak to w tym mieście Polacy grali na Euro 2016 z Niemcami ;) w 629 r. W Polsce upowszechniły się w XIII w. głównie w Gdańsku i Wrocławiu, a później we Lwowie, Łucku, Pińsku, Grodnie, Wilnie, Jarosławiu, Kłecku, Przemyślu, Przeworsku, Krakowie, Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Płocku, Toruniu i Lublinie. Rola jarmarków zmniejszyła się w XVI w., kiedy to pojawiły się nowe formy handlu.

Klimat Wielkanocy i smak tradycyjnych pierogów

Jarmarki Wielkanocne to świetna okazja do tego, by zakupić oryginalne produkty od rzemieślników, popróbować świątecznych specjałów oraz obejrzeć z bliska wyjątkowe polskie rękodzieło. Warto wybrać się m.in. na kiermasz do Krakowa, gdzie znajdziecie ozdoby świąteczne, takie jak palmy, koszyki, stroiki wielkanocne, pisanki, obrusy, serwety, a także ręcznie malowaną porcelanę. Tegoroczny jarmark w stolicy Kraka przyciągnie też z pewnością miłośników pierogów! Przygotowano bowiem ten przysmak według staropolskich receptur m.in. z białą kaszą gryczaną i żurawiną, z soczewicą z suszonymi pomidorami oraz z wędzonym białym serem i ziemniakami. Jarmark Wielkanocny w Krakowie potrwa do 17 kwietnia.

Inne miasta:

  1. Warszawa (na rogu Sanguszki i Zakroczymskiej) Wielkanocny Targ w Fortecy
  2. Poznań (Stary Rynek) Jarmark Wielkanocny
  3. Katowice (Rynek) Jarmark Wielkanocny
  4. Łódź (Piotrkowska) Jarmark Wielkanocny

Nie tylko w dużych miastach

Jak się okazuje Wielkanocne Jarmarki odbywają się nie tylko w dużych miastach. W Żorach (woj. Śląskie) również zdecydowano się na organizację tego typu kiermaszu, jako, że na stałe na rynku znajdują się budki targowe oraz karuzela. - To świetny sposób na ożywienie tej części miasta, która niestety w ciągu roku nie przyciąga aż tak dużej rzeszy osób – powiedziała nam Maria, uczestniczka Jarmarku. – Podczas kiermaszów można zakupić naprawdę dobre jakościowo produkty m.in. oryginalną chałwę i swojskie wyroby mięsne. Jest też dużo rękodzieła świątecznego i można napić się pysznej kawy, herbaty, lemoniady z lokalnych kawiarni.

A czy w Waszych miastach również organizowane są Jarmarki Wielkanocne? Podzielcie się w komentarzach i napiszcie czy warto!

Wróć