
Wielcy projektują małą architekturę – Robert Venturi
przez semhub
Jakiś czas temu w naszym cyklu przedstawialiśmy Miesa van der Rohe – ojca minimalizmu, autora słynnej sentencji: „Mniej znaczy więcej”. Teraz czas na jego architektonicznego opozycjonistę. Mowa oczywiście o Robercie Venturi, który zwykł mawiać: „Mniej znaczy nudniej”.
Architektura nie może być nudna i przewidywalna
Tę ideę stara się przekazywać w swoich książkach i projektach Robert Venturi – jeden z ojców architektury postmodernistycznej. Jego pierwszym budynkiem w tym nurcie jest dom na przedmieściach Filadelfii, który wybudował dla swojej matki w 1964 roku.
Na uwagę zasługują asymetryczne wnętrza, w których dominują nieregularne kształty, zróżnicowane wysokości, kąty i załamania. Tego typu wnętrza znajdują się też w innych jego projektach m.in. Guild House w Filadelfii i Brandt House w Greenwich. Trzeba przyznać, że to niepowtarzalny i niezwykły prezent.
Miasto i architektura
Poglądy Roberta Venturi na temat projektowania są z pewnością bardzo bliskie wszystkim tym, którzy dbają o piękną architekturę w mieście. To właśnie jemu zależało na tym, aby architektura poszczególnych budynków współgrała z ogólnym zamysłem architektonicznym miasta.
Nie przeszkadza mu to w tworzeniu mebli miejskich o zaskakujących formach i zastosowaniach. Dobrym przykładem jest Stool - systemowy element małej architektury, który w zależności od przeznaczenia może służyć jako ławka miejska, stojak rowerowy lub stolik.
W jaki sposób Venturi wpadł na ten zaskakujący pomysł? Jego autor bardzo często wykonywał szkice na marginesach swoich prac. Stool narodził się jako jeden z takich przypadkowych szkiców. Venturi wrócił do niego po latach. Okazało się, że spotkał się z bardzo dobrym odbiorem. Choć jeden element kosztuje aż 150 dolarów, to cały nakład został wyczerpany.
Nie tylko wielkie dzieła
Robert Venturi, nagrodzony prestiżową nagrodą Pritzkera w 1991 roku, ma na swoim knocie nie tylko projekty domów. Warto wiedzieć, że zajmował się również projektowaniem mebli dla firmy Knoll. Twórców małej architektury z pewnością zainspiruje jego projekt "ART DECO" SIDE CHAIR czyli krzesła produkowanego w latach 1978 – 1986, wyróżniającego się unikalną grafiką na oparciu i oryginalnym designem.
Fot. główne - https://commons.wikimedia.org
"Venturi Guild House" by Smallbones - https://commons.wikimedia.org
Art Deco – fot. http://collection.imamuseum.org/artwork/43545/