Wielcy projektują małą architekturę – Philippe Starck

przez semhub

Czas na projektanta, który nie boi się żadnych wyzwań. Na swoim koncie ma zarówno meble zamówione do Pałacu Elizejskiego, jak i wyciskacz do cytryn Juicy Salif firmy Aless, który podbija serca ludzi na całym świecie. Poznajcie Philippe Starcka!

Oko w oko z żywą legendą francuskiego designu

Wielcy tego świata: projektanci, kompozytorzy, artyści są z reguły niedostępni i pomnikowi. Możemy o nich przeczytać notki biograficzne, ale trudniej poznać bliżej ich charakter, temperament, poczucie humoru. Inaczej jest z Philippe Starckiem – jednym z najbardziej znanych współczesnych architektów i designerów.

Każdy z nas może obejrzeć w internecie jego wystąpienia, chociażby podczas konferencji TED, gdzie w zabawny i przejmujący sposób odpowiada na pytanie „Dlaczego projektować?”. Materiał znajdziecie pod tym linkiem.

Fot. www.dexigner.com Fot. www.dexigner.com

Francuski designer jest też gospodarzem programu „Design For Life”, w którym poszukuje młodych talentów w dziedzinie projektowania. Podobnie jak w znanych talent show, z odcinka na odcinek z programu odpadają kolejne osoby, a zwycięzca otrzymuje półroczny kontrakt w firmie Starcka i możliwość wyprodukowania projektu realizowanego podczas programu.

Obejrzyj program i sprawdź jak powstają designerskie produkty pod czujnym okiem mistrza.

Fot. www.gizmodo.co.uk Fot. www.gizmodo.co.uk

Dobry design należy się każdemu

Philippe Starck opowiada się za „designem demokratycznym” - tworzy rzeczy piękne w przystępnych cenach. Wyciskarkę Juicy Salif można nabyć już za około 300 złotych. To niezwykła możliwość posiadania projektu, który jest eksponatem w New York Museum of Modern Art.

Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

Na uwagę zasługuje też krzesło „Louise Ghost” (Kartell) za około 850 zł, łączące w sobie styl Ludwika XVI i współczesną technologię (do jego wykonania wykorzystano nowoczesny materiał wtryskiwany w formę pod dużym ciśnieniem).

Fot. www.dd-company.pl Fot. www.dd-company.pl

Miasto według Starca

Francuski designer ma na swoim koncie też projekty związane z miastem. Stworzył m.in. piwiarnie Asahi w Tokio – czyli budynek pokryty czarnym granitem z charakterystycznym płomieniem na szczycie dachu, poczekalnię kolejową linii Eurostar oraz dworzec Gare du Nord.

W jego portfolio znajdują się też meble miejskie. W 1992 roku opracował z JCDecaux rewolucyjną lampę uliczną, Streetlight – które nie tylko zachwyca designem, ale też funkcjonalnym rozwiązaniem pozwalającym oświetlić ulice miast.

Fot. http://www.jcdecaux-oneworld.com Fot. http://www.jcdecaux-oneworld.com

Światło jest umieszczone w pozycji pionowej w ciągu dnia, a następnie powoli przesuwa się do pozycji pod kątem, żeby oświetlać ulice w nocy. To ponadczasowe rozwiązanie zainstalowano w 10 miejscach na terenie Dani, Francji, Urugwaju i USA.

Wróć