
Wasze pomysły na Archiprzewodnik po Europie - wyniki konkursu
przez semhub
Jakiś czas temu na blogu opublikowaliśmy recenzję "Archiprzewodnika po Europie" oraz ogłosiliśmy konkurs, w którym mogliście wygrać egzemplarz tej wyjątkowej książki. Zadanie polegało na przedstawieniu obiektów architektonicznych do "Osobistego Archiprzewodnika". Czas więc na Wasze propozycje i rozstrzygnięcie konkursu.
Podróż do Rezerwatu Genius Loci w Poznaniu
W konkursie postanowiliśmy nagrodzić pracę Piotra Kowalskiego, którego wybór obiektów do "Osobistego Archiprzewodnika" bardzo nam się spodobał ze względu na nieoczywiste propozycje, ale też wątek lokalny. Zresztą przeczytajcie sami:
(...) Z mojego podwórka, w Poznaniu, Rezerwat Genius Loci. Za umiejętne wykorzystanie nowoczesnej formy dla celów muzealnych. Architektura w służbie archeologii. Atrakcyjnie, na „żywca” pokazanie rewolucyjnych wykopalisk, które dowodzą „geniuszu miejsca” na poznańskim Ostrowiu Tumskim. Architektoniczna, jakościowa oprawa, która na stałe zmieni Wasze wyobrażenie o technice budowy grodu piastowskiego w Wielkopolsce.
Z moich wycieczek jednodniowych: Zielona Cytadela w Magdeburgu. Za możliwość odwiedzenia, bliskiego poznania, żywego architektonicznego eksperymentu. Próba określenia ile w obiekcie powinno być racjonalności, a ile jest miejsca na wyluzowanie i „odsztywnienie”. Zapraszam do refleksji w tym temacie, dzieło Hundertwassera wręcz do tego prowokuje jak i samo miasto.
Z wypadów wakacyjnych: coś jeszcze bardziej nieoczywistego, a jednocześnie idealnie spełniającego swoją funkcję rekreacyjno-wypoczynkową. Zagubiony na głębokiej węgierskiej prowincji, w uroczym miasteczku Makó, kompleks termalny SPA Hagymatikum. Nieoczywisty, organiczny, bazujący na wielu inspiracjach od tureckiej łaźni do węgierskiego folkloru, pokazuje ile może zdziałać architekt zainspirowany… cebulą. To architektura, w której z przyjemnością można się „zanurzyć”.
Z Nikiszowca do Porto, a potem Warszawa
Na uwagę i publikację zasługuje też praca Magdy Glapskiej. Oto 3 obiekty architektoniczne, które wywary na niej największe wrażenie. Dodajmy, że dwa z nich znalazły się w "Archiprzewodniku po Europie", którego autorami są Robert Konieczny (uznany architekt) oraz Tomasz Malkowski (krytyk architektury i publicysta).
Nikiszowiec w Katowicach- osiedle robotnicze, które obecnie przekształca się w modne miejsce, do spędzania wolnego czasu, a na każdym rogu można znaleźć lokale ze świetnie zaprojektowanymi wnętrzami, gdzie nowoczesny design gra z tradycyjnym wystrojem.
Casa De Musica w Porto- jeden z symboli tego miasta. Sala koncertowa, która została wpisana w tkankę miasta poprzez umiejętne umieszczenie jej na dużym placu, chętnie odwiedzanym przez turystów. Przyciąga nie tylko repertuarem, ale również sklepami i kawiarniami działającymi wewnątrz budynku.
Dom Kereta w Warszawie- budynek- symbol, który jest pełnowartościowym mieszkaniem mającym w najszerszym miejscu 122 cm, wciśniętym przez Jakuba Szczęsnego pomiędzy dwa istniejące budynki. Dom jest przeznaczony na pracownię goszczącą działania kulturalne, a jego mieszkańcami są artyści-rezydenci.
Laureata konkursu prosimy o przesłanie danych kontaktowych do wysyłki nagrody na adres: media@komserwis.pl. Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Jednocześnie wszystkich czytelników naszego bloga zachęcamy do lektury "Archiprzewodnika po Europie". To idealna pozycja, by odświeżyć nieco swoją domową bibliotekę.
Zajrzyj do naszej "Biblioteczki architekta" i przeczytaj recenzję książki pt. "Miasto życzliwe".