
Sposoby na oczyszczanie powietrza w mieście (cz 1)
przez semhub
Temat zanieczyszczenia powietrza w przestrzeni miejskiej powraca ostatnio jak bumerang. W sezonie grzewczym problem smogu jest realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Na szczęście z pomocą przychodzą innowacyjne rozwiązania, wprowadzane dla polepszenia jakości powietrza zwłaszcza w aglomeracjach miejskich.
1. Mech zjadający smog
Od kilku lat naukowcy, inżynierowie, technolodzy, a także studenci prześcigają się w pomysłach dotyczących poprawy powietrza. Powstał nawet Smogathon, rodzaj plebiscytu, konkursu, gdzie można zgłaszać inwestycje mające na celu wprowadzenie rozwiązań w walce ze smogiem. Zeszłoroczną edycję wygrała niemiecka firma City Solutions z projektem CityTree (miejskie drzewo). Firma zaoferowała specjalne moduły wypełnione mchem, które świetnie sprawdzą się w ciasnej przestrzeni miejskiej. Jeden panel ma zastąpić 275 drzew. Podobne stanęły już m.in. w Paryżu, Berlinie i Oslo. Pierwszy w Polsce ma stanąć w okolicy Centrum Kongresowego ICE Kraków.
Fot. GreenCitySolution.de (mat. pras)
2. Wieża SMOG FREE TOWERKolejnym ciekawym rozwiązaniem jest projekt holenderskiego designera i innowatora Daana Roosegaarde`a. Stworzył wieżę, która dzięki swojej technologii w ciągu godziny filtruje powietrze, które w przybliżeniu równe jest objętości 8 basenów olimpijskich. W efekcie działania wieży powietrze w okolicy staje się o 75 proc. bardziej czyste. Jako efekt uboczny „oddawane” są w formie zbitych bloczków tzw. diamenty smogowe, które już mają zastosowanie w jubilerstwie. Projektant podróżuje ze swoim wynalazkiem po świecie, obecnie konstrukcja ma swój przystanek w parku Jordana w Krakowie, gdzie pozostanie do 15 marca.

3. Kostka brukowa pochłaniająca zanieczyszczenia
Betonowa kostka brukowa o właściwościach fotokatalitycznych jest nowoczesnym materiałem budowlanym. Szczególne znaczenie takiej kostki widać w zastosowaniu jej jako nawierzchni drogowych i chodnikowych eksploatowanych w obszarach intensywnego ruchu samochodowego. Zastosowanie takiego rozwiązania powoduje zmniejszenie stężenia szkodliwych tlenków azotu NOx pochodzących z emisji transportowej. Takie rozwiązanie jest dostępne również u polskich producentów podłoża chodnikowego.
Holandia natomiast eksperymentuje m.in. ze specjalną kostką brukową na chodnikach, która także zawiera domieszki tlenku tytanu. Materiał jest niezwykle tani - kosztuje zaledwie o 5 proc. więcej niż produkcja standardowego chodnika, a według szczegółowych badań holenderskich ekspertów pochłania średnio jedną piątą zanieczyszczenia powietrza wyprodukowanego na ulicy.
Niska cena produkcji pozwala na zastosowanie tego rozwiązania również w produkcji asfaltu. W Chicago testowano takie rozwiązanie na autostradzie, gdzie pokryto pięciokilometrowy odcinek drogi asfaltem zawierającym tlenek tytanu. Niestety to rozwiązanie ma swoje ograniczenia. Pochłania zanieczyszczenia tylko te, które osiadają bezpośrednio na powierzchni.