Skąd wziął się beton i jak go wykorzystujemy?

przez semhub

Pogoda ostatnio nas rozpieszcza, a co za tym idzie chętnie wybieramy przestrzeń miejską, jako miejsce gdzie przebywamy. Sprzyjające warunki atmosferyczne napawają optymizmem, z większym entuzjazmem podchodzimy do załatwiania spraw na mieście. Niezbędne w takich chwilach są miejsca, w których można złapać chwilę oddechu... oczywiście w towarzystwie mebli miejskich.

Z pomocą przychodzi mała architektura z kolekcji NAVAN Komserwis. Jest to linia stworzona z myślą o zatłoczonych centrach, która bazuje na betonowych podstawach, jako materiale podstawowym. Beton jest specyficznym tworzywem, ponieważ nawet w najbardziej upalne dni daje poczucie chłodu.

Określany jako sztuczny kamień, beton został wynaleziony i był używany w budownictwie w Asyrii, potem w starożytnym Rzymie czasów republiki (około 200 r. p.n.e.). W starożytności używano mieszaniny piasku i drobnych kamieni z zaprawą wapienną do łączenia kamieni w murze i sklepieniach. Rzymianie używali jako zaprawy naturalnej pucolany pochodzącej z popiołów wulkanicznych, najpierw z Wezuwiusza, później z innych miejsc. Dodatek popiołu wulkanicznego czynił rzymski beton wodoodpornym. W okolicach odległych od wulkanów wykorzystywano zużyte drobno zmielone dachówki. Wiele zabytków starożytnego Rzymu w całym basenie Morza Śródziemnego zostało wykonanych z betonu. Niektóre z nich przetrwały do dnia dzisiejszego. Najwspanialszym przykładem jest kopuła Panteonu z kładzionego betonu, o średnicy 43,3 m, ważąca ok. 5 tys. Ton.

Internal_Pantheon_Light

W wiekach średnich beton został zapomniany. W gotyku stosowano mieszaninę zaprawy wapiennej z bardzo drobnym piaskiem do wykonywania odlewów powtarzalnych elementów dekoracyjnych. W XIX w. (po wynalezieniu cementu portlandzkiego) upowszechnił się materiał budowlany zwany betonem, który wykorzystujemy w budownictwie i dekoratorstwie do dziś.

kosze-Navan-003356-003357-g6-768x520

Ten specyficzny rodzaj budulca pozwolił na stworzenie kolekcji, która w swojej estetyce odwołuje się do prostych, klasycznych form. Słupki, czy kosze odwołują się do starożytnych kolumn, a zaokrąglone kształty dodają im łagodności.

siedzisko-Navan-001333-g2-768x520

W kolekcji Navan znajdziemy również ławki parkowe z oparciem lub bez, których boki tworzą betonowe formy. Do wyboru mamy kilka struktur betonu, od piaskowej, po malowaną, a nawet przypominającą stal. Siedzisko ławki tworzą drewniane deski z drzew iglastych, co powoduje, że chłodna podstawa jest izolowana przez drewno. Do otwartych przestrzeni idealnie sprawdzą się betonowe siedziska, które przez pochłanianie ciepła sprawiają wrażenie chłodnej powierzchni.

kosze-Navan-003356-003357-g4-768x520

Warto również wspomnieć, że wszystkie meble z tej kolekcji można dowolnie personalizować. Istnieje możliwość umieszczenia logo sponsora lub instytucji znajdującej się w pobliżu miejsca zakotwienia.

Wróć