Recenzja książki "Architektura i zwierzęta" + konkurs

przez semhub

Tym razem przedstawiamy nową (premiera odbyła się w lipcu 2021 roku) książkę wydawnictwa EMG pt. “Architektura i zwierzęta”. To siódmy tom z serii “Architektura jest najważniejsza”, której głównym motywem jest opisywanie zjawisk współczesności związanych z materialną aktywnością człowieka.

Oceniaj po okładce, czyli książki o architekturze też muszą być piękne

Jako że zajmujemy się projektowaniem mebli miejskich, kwestia designu jest dla nas bardzo ważna. Dlatego szczególnie cieszy nas to, że książka “Architektura i zwierzęta” została pięknie wydana. Minimalistyczna okładka, wygodny format i elegancka, a jednocześnie przejrzysta typografia — aż chce się wziąć do rąk i zacząć czytać. Co więcej, treści też nie zawodzą. Choć tematyka książki do najłatwiejszych nie należy, to narracja prowadzona jest lekkim i ciekawym językiem. 

Ale, o czym w ogóle jest ta lektura? Czytaj dalej, a przekonasz się, że w książce “Architektura i zwierzęta” cenne informacje znajdą zarówno architekci, projektanci mebli miejskich, jak też działacze miejscy i urzędnicy. 

8. zagadnień w kontekście relacji “architektura - człowiek” 

Książka została podzielona na 8. rozdziałów, które przedstawiają różne aspekty relacji “człowiek-zwierzę”, również w kontekście miejskim. 

  1. “Architekci z natury”. Poznajemy przykłady architektury zwierzęcej np. budowy bobrów, które są jedynym, oprócz człowieka, gatunkiem świadomie przekształcającym środowisko naturalne. Jak piszą autorzy: “Studiowanie architektury zwierzęcej uczy człowieka pokory, tak bardzo ludziom potrzebnej”. 
  2. “Obok siebie”. Opowieść o współistnieniu ludzi i zwierząt, która zaczyna się już w prehistorii. Zwierzęta jako nauczyciele wprowadzający ludzi w świat natury, udomowienie zwierząt. 
  3. “Chleba”. Fragment książki poświęcony historii architektury gospodarczej dla zwierząt.  
  4. “Zwierzęta w wielkim mieście”. “Zwierzęta (…) są obecne w całej opowieści o ludzkim sposobie mieszkania. Dostosowują się do życia w miejskiej dżungli, zmieniając się i wykształcając nowe umiejętności”. W tym rozdziale podjęto kwestię dbania o psy i ich właścicieli w przestrzeni publicznej, zakładania łąk kwietnych oraz osiedli dla owadów. Autorzy wyjaśniają też czym jest pojęcie “czwarta przyroda” i dlaczego trzeba ją chronić. 
  5. “Twarze i kształty”. Na przykładzie m.in. ptasich murali na osiedlu “Na Kozłówce” w Krakowie pokazano, że wizerunki zwierząt to integralna forma architektury lub jej zdobień. 
  6. “Igrzyska”. W tym rozdziale podjęto “wątpliwy temat” architektury rozrywkowej ze zwierzętami w roli głównej. Przedstawiono projekty etycznych przestrzeni zoo np. pawilonu dla słoni zaprojektowanego przez firmę Foster + Partners. 
  7. “Obsesja, perswazja i wsparcie”. Wskazówki jak tworzyć architekturę przyjazną zwierzętom: przykład architektury dbającej o bezpieczeństwo ptaków. 
  8. “Z pomocą”. Ostatni rozdział pokazuje rozwój ruchu na rzecz ochrony praw zwierząt. 

To też cię zainteresuje: [WYWIAD] „Moim tegorocznym marzeniem jest ławka przy miejskiej łące” – Karol Podyma, założyciel firmy Łąki Kwietne

Z perspektywy projektanta mebli miejskich 

W książce “Architektura i zwierzęta” znaleźliśmy też kilka cennych wskazówek związanych z tworzeniem przyjaznych dla zwierząt i ludzi przestrzeni miejskich. To cenna wiedza dla projektantów i producentów małej architektury, ale też architektów, działaczy miejskich, a nawet włodarzy miast i urzędników. 

  1. Dzikie zwierzęta ważne są też w kontekście relacji — jak podkreślają autorzy: “Obcowanie z dzikim zwierzęciem staje się punktem zaczepienia i początkiem relacji między obcymi sobie ludźmi, którzy karmiąc gołębie, zyskują pretekst do rozmowy”.
  2. Zadbać o psy w przestrzeni publicznej — opis ciekawych przykładów parków dla psów i ich właścicieli (z ławkami, sztucznymi górkami etc.). Konkluzja: projektując przestrzeń miejską, należy brać pod uwagę potrzeby zwierząt i ich opiekunów. 
  3. Architektura a bezpieczeństwo zwierząt — wskazówka dla projektantów mebli miejskich w kontekście ochrony ptaków przed szklanymi powierzchniami (są one niewidoczne dla ptaków i należy je oznaczać): "Wszelkiego rodzaju nadruki stają się coraz powszechniejszym sposobem zabezpieczania przeźroczystych powierzchni (nie tylko szklanych) o różnym przeznaczeniu. Znajdują zastosowanie np. w wiatach na rowery”.

Wygraj książkę “Architektura i zwierzęta” 

Brawo! Dotarliście do końca naszej recenzji, a więc też do naszego konkursu.  

Zadanie konkursowe: Napiszcie w komentarzu pod tym postem przykłady działań lub architektury z Waszego miasta, które związanie są z ochroną zwierząt i bioróżnorodności. 

Najciekawszą wypowiedź nagrodzimy egzemplarzem książki “Architektura i zwierzęta”. Na Wasze propozycje czekamy do 27.09.2021 do godz. 23:59.

Wróć