Przestrzeń miejska w dobrym stylu (cz. 1)

przez semhub

Jak zadbać o stylistyczną konsekwencję i dobry design miasta? Inspiracje i praktyczne wskazówki eksperta Komserwis.

W pierwszej części artykułu dowiesz się:

- Czy warto naśladować Warszawę w kwestii doboru małej architektury do przestrzeni miasta?

- Na co zwrócić uwagę, wybierając meble miejskie do określonej przestrzeni.

Aby przestrzeń miasta była po prostu piękna trzeba zadbać m.in. o stylistyczną konsekwencję mebli miejskich.

Dlaczego jest to tak ważne? Wyjaśnia Aneta Bolisęga – projektant małej architektury w firmie Komserwis. Ekspert Komserwis Aneta Bolisęga, absolwentka wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. W firmie Komserwis pracuje jako projektant od 2006 roku. Stworzyła m.in. kolekcję mebli miejskich Intal, Boston, Vega. Laureatka wielu prestiżowych nagród w zakresie projektowania mebli miejskich.

Czy wzorować się na Warszawie?

Włodarze polskich miast coraz częściej zwracają uwagę na spójność małej architektury. Przejmujemy dobre wzorce z zagranicy, tworząc systemy identyfikacji mebli miejskich, katalogi mebli miejskich czy w końcu konkursy na małą architekturę dopasowaną do konkretnej przestrzeni miasta.

Prekursorem w tej dziedzinie jest Warszawa, która jako pierwsze miasto w Polsce stworzyła system identyfikacji miejskiej, na który składają się spójne stylistycznie tablice z nazwami ulic, numerami budynków, strzałki wskazujące drogę etc. W ślad za stolicą poszły inne polskie miasta: Łódź, Gdańsk, Szczecin, Bielsko-Biała, Częstochowa, Olsztyn, Wrocław.

Poliwęglanowa tablica przedstawiająca historię patrona ulicy. (źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejski_System_Informacji_Warszawa) Poliwęglanowa tablica przedstawiająca historię patrona ulicy. / Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejski_System_Informacji_Warszawa)

Oznakowanie ulicy – tabliczka umieszczona na budynku mieszkalnym. (źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejski_System_Informacji_Warszawa) Oznakowanie ulicy – tabliczka umieszczona na budynku mieszkalnym. / Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejski_System_Informacji_Warszawa)

Wybierz ławkę, która pasuje do Starówki!

Miasta dbają o spójność małej architektury poprzez tworzenie tzw. katalogów mebli miejskich. Są to dokumenty zawierające nie tylko obiekty, które znajdują się w danym mieście, ale też elementy małej architektury rekomendowane do zastosowania w różnych przestrzeniach np. zabytkowych dzielnicach czy Starówkach.

W katalogu mebli miejskich Poznania znalazła się kolekcja Savona marki Komserwis. W katalogu mebli miejskich Poznania znalazła się kolekcja Savona marki Komserwis.

By mieszkańcy miast czuli się jak u siebie w domu

Dobierając małą architekturę do określonej przestrzeni, należy odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania:

- Jaka jest specyfika danego miejsca?

- Czym charakteryzuje się dana przestrzeń? - Kto z danej przestrzeni będzie korzystał?

Jeśli wybieramy ławkę do pasażu handlowego weźmy pod uwagę, że będą z niej korzystać osoby, które są na zakupach i tylko na moment chcą przysiąść, by złapać oddech. Do takiej przestrzeni można wybrać ławki bez oparcia.

Pamiętajmy, że przestrzeń miejską wyposażamy przede wszystkim z myślą o mieszkańcach. W parkach miejskich i na placach zabaw muszą czuć oni się jak u siebie w domu.

Naszym podstawowym celem powinno więc być tworzenie miejsc, gdzie mieszkańcy miast z przyjemnością spędzą swój wolny czas: spacerując z rodziną czy czytając ulubioną książkę. Twórzmy piękną i przyjazną przestrzeń!

W drugiej części artykuły dowiesz się jakie elementy składają się na dobry design miejski. Dołącz do fanów profilu Piękno przestrzeni z Komserwis na facebooku i bądź na bieżąco!

Które miasta Waszym zdaniem dbają o stylistyczną konsekwencję swoich przestrzeni i wygodę mieszkańców miasta? Zapraszam do dyskusji pod tym artykułem.

Wróć