Poznajemy Polskę z Komserwis – Katowice cz. 1

przez semhub

Tym razem chcemy Was zaprosić na wyprawę po Katowicach. To miasto w ciągu kilku ostatnich lat rozwinęło się bardzo dynamicznie i stało się polską stolicą architektury i designu. Na dobry początek wybierzcie się razem z nami do katowickiej strefy kultury. 

W tej przestrzeni znajdziecie wyjątkowe obiekty, zarówno ze względu na ich architekturę, jak i przeznaczenie. Projekty tych budynków doceniane są na całym świecie.

Zacznijmy od Spodka, który powstał…

…ponieważ Katowicom brakowało charakterystycznego obiektu, kojarzącego się właśnie z tym miastem. Projekt, przypominający z zewnątrz statek kosmiczny, spełnił swoje oczekiwania. Obecnie to bardzo rozpoznawalna sala widowiskowo-sportowa, w której odbyły się takie ważne wydarzenia, jak Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej, pierwsze koncerty w Polsce m.in. Metallicy i The Cure oraz ostatni występ kultowej Paktofoniki.

spodek1

Potem kładką przejdźmy do budynku NOSPR

Czyli siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Obiekt ten robi wrażenie! Jego projekt doceniono też w wielu konkursach m.in. Plebiscycie Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich (nagroda główna) oraz Five Star Award, European Commercial Property Awards (Nagroda Główna w kategorii Public Service). Aby opisać tę realizację najlepiej oddać głos jej twórcom – w tym przypadku pracowni architektonicznej Konior Studio:

„Zewnętrzną warstwę, nawiązując do śląskiej tradycji, zbudowano z cegły. Połączenie siedmiu jej rodzajów tworzy niepowtarzalną fakturę elewacji: w licu szorstką i brunatną, we wnękach szklistą i czerwoną. Wejścia i okna tworzą masyw osiemdziesięciu kominów, w których ukryto głośne instalacje. Taki zamysł jest jednym z elementów, który zapewnia wnętrzu potrzebną dla muzyki ciszę.Bogaty program funkcjonalny tworzy logiczną strukturę trzech oddzielnych, ale współzależnych stref. Wchodząc w głąb wnętrza poznajemy jej kolejne warstwy: pierścień, atrium i salę koncertową.”

nospr1

Warto zwrócić uwagę na otoczenie budynku czyli połączenie placów, skwerów i ogrodów, co tworzy bardzo oryginalną przestrzeń rekreacyjną. Wzrok przykuwa też kładka pieszo-rowerowa (inspirowana kształtem wiolonczeli), która łączy NOSPR ze Spodkiem.

nospr2

Czas na Międzynarodowe Centrum Kongresowe

I wizytę na jego bardzo oryginalnym trawiastym dachu i schodzących w dół zielonych dolinkach, przy których znajduje się zaskakująca mała architektura. Przestrzeń ta jest otwarta, dzięki czemu mogą z niej korzystać zarówno turyści, mieszkańcy miasta, jak i goście Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Jednak dach to nie wszystko. Cała bryła obiektu, zaprojektowanego przez pracownię JEMS Architekci, zasługuje na wyróżnienie (zresztą ten projekt architektoniczny otrzymał 1 miejsce na międzynarodowym konkursie dotyczącym opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej). Zestawienie budynku w formie ciemnego prostopadłościanu z zielonym dachem daje niesamowity efekt i doskonale komponuje się ze znajdującymi się obok obiektami czyli Spodkiem i budynkiem NOSPR.

wpis1

Na koniec wizyta w Muzeum Śląskim

Już zewnętrzna część Muzeum Śląskiego (a właściwie kompleksu budynków wchodzących w skład Muzeum) to niezła gratka dla miłośników designu i architektury. Obiekty te znajdują się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Nowoczesną konstrukcję zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe Architekten, której głównym celem było niewielkie ingerowanie w przemysłowy krajobraz. Ze względu na to większość ekspozycji znajduje się w podziemnych salach, które doświetlono dodając szklane boksy. Dodatkowo zrewitalizowano pokopalniane obiekty i tak dawny budynek maszynowni zaadaptowano na restaurację/kawiarnię, a magazyn odzieży na siedzibę Centrum Scenografii Polskiej.

We wnętrzu czekają na nas natomiast dzieła wielkich polskich artystów czyli m.in. Matejki, Chełmońskiego, Pankiewicza, Malczewskiego, Witkiewicza i Beksińskiego oraz niesamowita ekspozycja dot. historii i obyczajów Śląska - te wystawy trzeba obejrzeć!

Katowice to miasto, które bardzo trudno opisać w jednym artykule, dlatego postanowiliśmy przygotować drugą część tego tekstu. Opiszemy w niej m.in. Galerią Szyb Wilsona, Nikiszowiec oraz miejsca z naszą małą architekturą.

Wróć