
Polska architektura dumą Europy
przez semhub
Zobacz siedem polskich obiektów, które powalczą o nagrodę Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe`a 2015.
Filmy mają swoje Oskary, a europejska architektura nagrodę imienia Miesa van der Rohe. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane co dwa lata europejskim architektom za wybitne realizacje. Nagrodę ufundowała w 1987 roku Komisja Europejska, Parlament Europejski i Fundacja imienia Miesa van der Rohe w Barcelonie.
Wyróżnienie ma szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach, kiedy mimo trudnej sytuacji ekonomicznej wielu europejskich krajów, nadal wielką wagę przykłada się do przemian w krajobrazach wielu miast. Organizatorzy konkursu wyraźnie podkreślają związek między architekturą, a rozwojem gospodarczym danego kraju - zwłaszcza w krajach intensywnie rozwijających się jak Polska:
- "Europejska architektura jest dziedziną, w której działa wiele wspaniałych talentów, co z kolei pokazuje, jak bardzo dynamiczne są nasze sektory kultury i twórczości. Jednocześnie nie zapominamy o tym, że przed architekturą, jako gałęzią przemysłu, stoją poważne wyzwania związane ze spowolnieniem gospodarczym. Komisja Europejska we współpracy z Fundacją im. Miesa van der Rohe pragnie wspierać sektor architektury, jako znacznie przyczyniający się do rozwoju gospodarki i tworzenia miejsc pracy, jak również, jako twórcę piękna i spójności na rzecz społeczeństwa Europy" - przyznaje Androulla Vassiliou, europejski komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.
Ponadto dzięki nagrodzie, do której co roku zgłaszanych jest blisko 500 projektów, wiele krajów i miast może w ten sposób skutecznie wypromować się w Europie. Oczywiście jak w każdej nagrodzie nie chodzi tutaj tylko o sławę i poklask, ale także o korzyści finansowe - główna nagroda wynosi 50 tys. euro, a wyróżnienia 10 tys. euro.
Polska coraz odważniejsza
Do tej pory z 13 przyznanych głównych nagród im. Miesa van der Rohe`a żadna nie trafiła do Polski. Nie oznacza to jednak, że budynki powstające w Polsce nie liczą się w tym prestiżowym konkursie. Wraz z każdą edycją nominowanych jest coraz więcej obiektów powstających nad Wisłą, które stanowią silną konkurencję dla innych europejskich krajów. Warto wspomnieć chociażby Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicka w Katowicach, przed którą stanęły ławki i kosze Komserwis – budynek zdobył wyróżnienie w 2013 roku.
Jak sytuacja prezentuje się w 2015 roku? Do konkursu zgłoszono 13 obiektów. Krajowe jury w składzie: arch. Mariusz Ścisło, Prezes SARP, Sędzia Konkursowy SARP; arch. Andrzej Gałkowski, członek ZKSK, Sędzia Konkursowy SARP; arch. Krzysztof Bojanowski, Sędzia Konkursowy SARP, wybrało 7 prac, które zostały przesłane do Fundacji Miesa van der Rohe, celem przeprowadzenia dalszej procedury konkursowej.
Wybrane projekty:
1. Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) – Tomasz Konior „KONIOR STUDIO”.
(fot. główne / materiały prasowe)
2. Muzeum Śląskie w Katowicach – Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H.

3. Małopolski Ogród Sztuki – Ingarden & Ewý Architekci

4. Muzeum Tadeusza Kantora i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie – Muzeum Tadeusza Kantora i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie – Wizja sp. z o.o., nsMoonStudio sp. z o.o.

5. Brama Poznania ICHOT- AD ARTIS Emerla Wojda Spółka Jawna

6. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny – Bolesław Stelmach, Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy
(zobacz zdjęcia)
7. Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza – Estudio Barozzi Veiga, współpraca: Studio A4 sp. z o.o.

To nie wszystko…
Lista nie jest jeszcze zamknięta. Fundacja im. Miesa van der Rohe poprosiła niezależnych ekspertów o wskazanie swoim nominacji do przyszłorocznej edycji Nagrody. Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich propozycji z Polski, mogą pojawić się jeszcze jakieś zaskoczenia.
Czy któryś z wymienionych obiektów zdobędzie główną nagrodę? Trzymamy za to mocno kciuki - mimo wysokiego poziomu konkurencji szanse mamy naprawdę duże.