Polscy architekci inspirują świat – Tomasz Konior

przez semhub

W poprzednim artykule z tego cyklu przedstawialiśmy Roberta Koniecznego twórcę m.in. najlepszego domu na świecie. Czas na kolejnego śląskiego architekta, który zasłyną z …realizacji z muzyką w tle. Poznajcie Tomasza Koniora!

Młodzi zdolni

W 2008 roku na liście 40 najlepszych młodych architektów Europy ( „Europe 40 Under 40”) znalazło się dwóch Polaków: Robert Konieczny i Tomasz Konior. Ten drugi doceniany jest przede wszystkim za projekty użyteczności publicznej. Na uwagę zasługuje m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” w Katowicach znajdujące się za gmachem Akademii Muzycznej. Obiekt wyjątkowo komponuje się z otoczeniem ze względu na wykonanie elewacji z cegły, nawiązującej do okolicznej zabudowy. We wnętrzach również króluje cegła uzupełniona betonem. W 2009 roku „Symfonia” została nominowana do Nagrody Miesa van der Rohe. Otrzymała też wiele krajowych wyróżnień.

CIEKAWOSTKA:  Według muzyków sala koncertowa znajdująca się w katowickiej „Symfonii” ma jedną z najlepszych akustyk w kraju. Jest to zasługa drewnianej konstrukcji i uchylonych ścian. Estetykę tej przestrzeni podporządkowano funkcji użytecznej.

Kolejny budynek dla melomanów

Mowa oczywiście o nowym gmachu siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), w którym znajduje się największa sala koncertowa w Polsce i jedna z najdoskonalszych pod względem akustycznym na świecie. Międzynarodowy konkurs na jej zaprojektowanie wygrała katowicka pracownia Konior Studio, której przewodzi Tomasz Konior. Uroczysta inauguracja obiektu miała miejsce 1 października 2014 roku w Międzynarodowy Dzień Muzyki. Sam twórca tak pisze o projekcie gmachu NOSPR:

"Najważniejsza w projekcie była muzyka oraz kontekst: z jednej strony miejsca, czyli terenu po dawnej kopalni Katowice, gdzie tuż za Spodkiem wyrasta nowa dzielnica kulturalna miasta, z drugiej, w szerszym znaczeniu, tożsamości całego regionu. Nowa siedziba NOSPR miała być muzyczna i śląska, co chcieliśmy uczytelnić już w samej bryle".

Obejrzyjcie wywiad z Tomaszem Koniorem na temat tego wyjątkowego projektu:

Twórca bliski małej architekturze

Nasze drogi z tym wybitnym architektem krzyżują się bardzo wyraźnie…już w samym myśleniu o przestrzeni. W wielu wywiadach Tomasz Konior podkreśla, że „Architektura ma służyć ludziom, a nie tylko zaspakajać ambicje architektów”. Podobnie jest z małą architekturą, która musi służyć ludziom i współgrać z przestrzenią zastaną. Nasze drogi krzyżują się też dosłownie: w pobliżu zaprojektowanego przez tego wybitnego architekta budynku Sądu Rejonowego w Rzeszowie znalazły się nasze ławki miejskie z kolekcji Lyon.

Inne wybrane realizacje Tomasza Koniora:

  1.  Zespół sakralny w Krakowie, realizacja 2007.
  2.  Tyskie Muzeum Piwowarstwa i Muzeum Regionalne BROWARIUM, realizacja 2004.
  3. Gimnazjum i Ośrodek Kultury, ul. van Gogha, Warszawa-Białołęka, realizacja 2005.
  4. Szkoła podstawowa, ul. Topolowa, Pruszków, realizacja 2002.

Wróć