
Polak najlepszym na świecie fotografem architektury!
przez semhub
Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym blogu o najpiękniejszych parkach na świecie i znajdującej się w nich małej architekturze. Wspominaliśmy między innymi o nowojorskim Central Parku. Dziś temat ten wraca za sprawą polskiego fotografa, który zrobił oryginalne zdjęcie południowej części Central Parku i otrzymał za to prestiżową nagrodę.
Bo liczą się detale – jak w architekturze
„Najważniejszym aspektem jest gra cieni. Jest to zdjęcie zrobione z wysokości 10 000 stóp czyli około 3 kilometrów i przedstawia południową część Central Parku. Na samym dole widać cienie drapaczy chmur, tak jakby były one skierowane w stronę widza.” – tak opisał swoją fotografię na antenie Polskiego Radia Filip Wolak. Nagrodzona przez jury Sony World Photography Awards praca jest częścią serii wykonanej w 2015 roku na tle ośnieżonego terenu. Z uwagi na to, zdjęcia wyglądają jak rysunek, w którym widać wszystkie detale. Najlepszym rysownikiem jest tutaj słońce, które namalowało m.in. niezwykłe cenie budynków.

© Filip Wolak, Poland, Winner, Open Competition Architecture, 2016 Sony World Photography Awards
Z góry widać więcej?
Filip Wolak wykonał to zdjęcie z samolotu, który sam pilotował. „Wprowadzam samolot w przechył, zakręcam i wtedy otwieram okno i robię zdjęcia” – opowiadał fotograf w popularnym programie „Pytanie na Śniadanie”.
Na zrobienie tego typu zdjęcia ma z reguły tylko kilkanaście sekund. Jednak to nie był przypadek. Fotograf przyznał, że chciał, żeby cienie tak padały dlatego wybrał dzień, podczas którego wiał silny wiatr i wydmuchał wszystkie zanieczyszczenia nad morze. „ Wiedziałem, że gdzieś tak w okolicy godziny pierwszej cienie tak się ułożą. Przedział czasowy żeby to zdjęcie zrobić to około trzy minuty. Miałem szczęście” .
Nie tylko jeden Polak
Fot. © Radoslaw Gozdzielewski, Polska, kategoria otwarta: Architektura, 2016 Sony World Photography Awards
W finale największego fotograficznego konkursu na świecie Sony World Photography Awards w kategorii architektura znalazł się jeszcze jeden Polak – Radosław Goździelewski. Doceniono jego fotografię „Basen”, która została wykonana w zniszczonym basenie znajdującym się w opuszczonym sowieckim szpitalu wojskowym w Legnicy. Natomiast w kategorii Sztuka i kultura wyróżniono Kamila Wojtyłę za zdjęcie „Linoskoczkowie”.
Warto dodać, że na konkurs nadesłano aż 230 103 zdjęć z wszystkich zakątków świata.
Warto wiedzieć Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:
Architektura — Filip Wolak, Polska Kultura i sztuka — Swee Choo Oh, Malezj Po retuszu — Pedro Diaz Molins, Hiszpania Słabe światło — Kei Nomiyama, Japonia Natura i dzika przyroda — Michaela Šmídová, Czechy Panorama — Markus van Hauten, Niemcy Ludzie — Alexandre Meneghini, Brazylia Uśmiech — Alex Ingle, Szkocja Ułamek sekundy — Chaiyot Chanyam, Tajlandia Podróż — Andrej Tarfila, Słowenia