Moje miasto to najgęściej zaludniona miejscowość w Polsce. Dzięki połączeniu kolejowemu fantastycznie skomunikowane z Warszawą. Do Legionowa wprowadziłam się kilka lat temu i do tej pory nie mogę wyjść z podziwu, jak fantastycznym budynkiem może być dworzec na stacji kolejowej. Jest to współcześnie wybudowany budynek, który oprócz typowych dla takiego miejsca kiosków z prasą, dorabianiem kluczy czy piekarnią mieści świetny bar i cudo nad cudami - “Poczytalnię”. Jest to biblioteka, w której znajduje się sala widowiskowa. Idealne miejsce, dzięki temu, że korzystający z dworca bez straty czasu mogą skorzystać z wypożyczalni, jak i czekający na pociąg z czytelni. Idealne położenie sprawia, że w 50. tysięcznym mieście z biblioteki tej korzysta ponad 11. tysięcy osób, a wypożyczeń w ubiegłym roku było przeszło 80. tysięcy. Te liczby mówią same za siebie. A to tylko podstawowa funkcja biblioteki. W tej jest wyjątkowo — liczba i zakres inicjatyw mogłaby zawstydzić kierownictwo niejednego dużego domu kultury. Idealne połączenie budynku dworca z instytucją kultury.
To, co chciałabym zmienić to poszerzyć ten budynek i jego funkcje o okoliczne obszary zielone — niestety dookoła tory, ulice, parkingi — szkoda, że w bryle budynku brak jest parku na dachu.
Matylda Słodownik, Elbląg
Podoba się mi w moim mieście przede wszystkim porządek, czystość i dbałość mieszkańców o tzw. mienie społeczne, a tym samym wygląd miasta. I dzięki temu w moim mieście prawie nie ma tych szkaradnych malunków na ścianach budynków - malowanych sprayem, a które to znane są jako graffiti. Są one skutecznie zamalowywane a ich sprawcy pociągani do odpowiedzialności (albo ich rodzice!). W moim mieście nie można używać przekleństw i słów wulgarnych w przestrzeni publicznej — to ścigane jest pod karą grzywny! W moim mieście jest dużo zieleni, parków, a wśród nich rekordy powodzenia bije Bażantarnia! Moje miasto ma wszystko w "jednej pigułce" — mamy góry w pobliżu (Wzniesienia Elbląskie), mamy piękne Żuławy, mamy blisko do morza (Stegna — tylko 46 km), mamy tylko 11 km do przepięknego Zalewu Wiślanego, mamy lasy i piękne krajobrazy. A przecież z mojego miasta jest dosłownie "rzut beretem" do takich klejnotów kultury materialnej jak: Zamek w Malborku, czy Wzgórze Katedralne we Fromborku! I to właśnie w mojej okolicy jest "cudo hydrotechniki" - jedyny na całym świeci Kanał Elbląski, gdzie "Statki pływają po górach!" (tzn. po 5. pochylniach).
Rafał Bil, Lublin
W Lublinie najbardziej podoba mi się Stare Miasto z popularnym zabytkiem znanym w świecie i określanym jako Brama Krakowska. Warto również wybrać się na Wieżę Trynitarską, z której widok na Lublin zapiera dech w piersiach. W pobliżu widać piękną archikatedrę ze słynną kaplicą akustyczną i intrygującymi podziemiami. Stare Miasto zachwyca średniowiecznymi kamienicami i niesamowitymi podwórkami. W sercu miasta znajduje się wspaniały XIV wieczny zespól klasztorny Dominikanów z przepięknym dziedzińcem. Nie można również zapomnieć o Muzeum Narodowym znajdującym się w Zamku Lubelskim, gdzie znajdziemy perłę na skalę światową — oryginalne, ruskie malowidła w kaplicy zamkowej. Lublin cenię również za Jesziwę, kirkut, gdzie jest pochowany Widzący z Lublina i Majdanek, gdyż te miejsca pamiętają o nie zawsze łatwej historii miasta. Jednak Lublin to nie tylko przeszłość. To również nowoczesne uczelnie oraz wysoko wykwalifikowana kadra naukowców pracująca nad innowacyjnymi rozwiązaniami na skalę europejską. To z Lublina pochodzą pokazy Edukacyjne z Virtual Quest rozpowszechniane za pomocą technologii VR, które przenoszą widzów w niedostępne miejsca na Ziemi i Kosmosie. To z Lublina są również drukarki 3D, obrabiarek sterowanych numerycznie, to tu w końcu powstała sztuczna kość, która w medycynie jest rozwiązaniem unikatowym na skalę światową. Można więc napisać, że Lublin świetnie łączy tradycję z nowoczesnością. To tu innowacja miesza się z historią i wielokulturowością, zachęcając do odwiedzenia tego miasta.
Jacek Nowakowski, Łódź
Podoba mi się stara secesyjna tkanka miejska i często zaniedbana i niszczona stara zabudowa fabryczna. Z nowszych rzeczy zasługuje na uwagę inwestycja w komunikację kolejową — Dworzec Fabryczny z podziemnym przekopem i koleją aglomeracyjną to na pewno ścisła czołówka europejskiej infrastruktury.
Co bym chciał zmienić? Chciałbym zmniejszyć to miasto, aby nie było tak kosztowne i żeby władze mogły zadbać o utrzymanie w stanie używalności infrastruktury miejskiej, ale niestety miasto się raz po raz powiększa, co skutkuje niedowładem administracyjnym.
Gratulujemy laureatce i wszystkim uczestnikom. Zachęcamy do regularnego śledzenia naszego bloga, bo wkrótce pojawią się nowe recenzje i konkursy.