Mood for Wood - meble miejskie z drewna

przez semhub

Drewno to materiał, który daje wiele inspiracji i możliwości... także jeśli chodzi o tworzenie innowacyjnych mebli miejskich. Dowodem na to są realizacje, które powstały w ramach Mood for Wood - odbywających się w Poznaniu warsztatów dla studentów kierunków projektowych z krajów europejskich.

Idea całego przedsięwzięcia jest dość prosta. Podczas tygodnia warsztatów zespoły projektowe pracują nad konkretną lokalizacją, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, poznając ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Aby zrealizować projekt, uczestnicy muszą uzyskać akceptację swoich pomysłów u odbiorców. Następnie na podstawie opracowanego kosztorysu składają zamówienie na określone materiały, z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje. Pomagają im w tym nie tylko tutorzy - utytułowani młodzi architekci i projektanci, ale także szkoleniowcy, pomocnicy i doświadczeni stolarze.

077663_1140

Organizatorami warsztatów są SARP Poznań oraz Kolektyw 1a. Tematyka co roku dotyczy wybranej części Poznania. W tym roku były to Rataje, a hasło przewodnie “Concrete Hives” (eng. betonowe ule) nawiązywało bezpośrednio do modernistycznego charakteru osiedli z wielkiej płyty. Rataje powstały na przestrzeni lat ’60-tych i ‘70-tych, gdy surowa architektura silnie związana była z planowaniem urbanistycznym wraz z terenami zielonymi, ośrodkami sportowymi oraz domami kultury pomiędzy blokami.

077681_1140

Powstało w ten sposób pięć niezależnych projektów związanych z aktywizacją społeczną. Ich główny cel zakładał stworzenie przestrzeni miejskiej, by przez przystosowanie przestrzeni miejskiej zapewnić atrakcyjne otoczenie z którego można skorzystać przebywając w przestrzeni publicznej. Uczestnicy projektowali dla osób starszych, dla młodzieży, dla odbiorców działań Domu Kultury i Ośrodka Sportowego, a także dla osób niepełnosprawnych.

077665_1140

Wszystkie projekty mają realne zastosowanie w przestrzeni miejskiej. Poprzez nowoczesne podejście do tematyki mebla miejskiego, łączą w sobie design, użyteczność, estetykę i pomysłowość. Życzymy sobie, by w większej ilości lokalizacji Polskich miast miały miejsce tak wspaniałomyślne inicjatywy, pozwalające na rozwój nie tylko przestrzeni publicznej, ale przede wszystkim dające pole możliwości do rozwoju i realizacji ciekawych inicjatyw, często pozostających tylko w sferze wyobrażeń projektantów. Kolejna edycja warsztatów w Poznaniu już w lipcu 2019.

Fot. moodforwood.com

Wróć