
Miejska przestrzeń po przemianie
przez semhub
Każde miasto może "pochwalić się" budynkiem lub miejscem, które już dawno wyszło z użycia i obecnie wyłącznie straszy mieszkańców. Projektanci na całym świecie prześcigają się w pomysłach na rekultywację tego typu obiektów. Efekty ich prac są zaskakujące.
Seoul, Korea Południowa
The Cheonggyecheon to pas autostrady biegnący przez miasto, ulokowany nad kanałem o tej samej nazwie. Codziennie korzysta z niej ponad 150 tys. samochodów, powodujących ogromny hałas i zanieczyszczenie. Burmistrz miasta Lee Myung Bak zadecydował o zburzeniu drogi i przywróceniu płynącej pod nim rzece dawnego blasku. Głównym celem było stworzenie w centrum miasta zielonego miejsca spotkań dla mieszkańców. Efekt jest fantastyczny.
Portland, USA
Podobny zabieg na miejskiej tkance wykonano w amerykańskim Portland. To miasto słynące z ekologicznego podejścia do życia - królują w nim rowerzyści. Nic więc dziwnego, że w latach 70 zdecydowano o zlikwidowaniu fragmentu autostrady biegnącego nad tamtejszą rzeką. Na jej miejscu utworzono Tom McCall Park - piękny, zielony skwer, który stał się prawdziwą ozdobą miasta.
Madrid, Hiszpania
W 2000 roku rozpoczęto rekultywację opustoszałych przestrzeni znajdujących się nad rzeką Manzares w Madrycie. Okolica wbrew pozorom nie ułatwiała tego zadania. Między rzeką a parkiem przechodziła droga szybkiego ruchu, w okolicy znajduje się także zabytkowy najstarszy most w mieście Puente de Segovia. Droga została zamknięta, a całe miejsce zamieniono w park. Przywrócono nawet budynek Puerta del Rey z czasów napoleońskich, który został usunięty podczas budowy drogi. Park otwarto w 2011 roku.
Fot. http://www.archdaily.com/