Meble miejskie do reprezentacyjnych przestrzeni – realizacja Komserwis w Krakowie

przez semhub

Jakiś czas temu w artykułach dla portali Architektura & Biznes oraz infoarchitekta.pl przedstawialiśmy meble miejskie Lido i przekonywaliśmy, że ta seria idealnie nadaje się do przestrzeni reprezentacyjnych. Okazuję się jednak, że inne produkty Komserwis również poradzą sobie w tej roli. Przedstawiamy Wam realizację z ławkami Brno i koszami Boston w jednej z reprezentacyjnych przestrzeni Krakowa.

Uniwersytet Jagielloński z naszymi meblami miejskimi

Meble miejskie Komserwis znalazły się przy nowym budynku Collegium Paderevianum Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli Paderevianum II, który został oddany do użytku w 2015 roku. Znajdują się w nim sale wykładowe i seminaryjne oraz biblioteka z czytelnią. Architektura obiektu jest minimalistyczna i nowoczesna, dominuje tu cegła klinkierowa, aluminiowe płyty elewacyjne oraz przeszklenia. Dzięki temu budynek harmonijnie wpisuje się w otoczenie, czyli Aleję Trzech Wieszczów i Auditorium Maximum. Przy Paderevianum II znalazły się meble miejskie współgrające z architekturą budynku:

  • Po pierwsze ławki Brno Komserwis bez oparcia wykonane z betonu (podstawa) oraz drewna iglastego lakierowanego (siedzisko). Jest to model chętnie wybierany przez architektów do prestiżowych miejskich realizacji ze względu na uniwersalny design, który doskonale dopasowuje się do przestrzeni.
  • Po drugie kosze na śmieci Boston Komserwis, które łączą komfort użytkowania z estetyką. Na uwagę zasługuje daszek spełniający funkcję ochronną, zabezpieczającą zawartość śmietnika.

To zestawienie mebli miejskich, dzięki minimalistycznemu designowi, wpisało się w reprezentacyjny charakter otoczenia uczelni.

Komserwis-UJ

Jak dobierać małą architekturę do reprezentacyjnych przestrzeni publicznych?

Przypomnijmy, że we współczesnych miastach reprezentacyjne przestrzenie publiczne to m.in. otoczenie budynków o szczególnym znaczeniu społecznym, kulturalnym oraz edukacyjnym. Te obszary powinny być zagospodarowane tak, by wywierały na odwiedzających odpowiednie wrażenie i kojarzyły się z: tradycją, prestiżem, najwyższą jakością, elegancją. Wybierają więc małą architekturę do tego typu przestrzeni, należy postawić na:

  • oszczędny design,
  • materiały najwyższej jakości,
  • funkcjonalne rozwiązania.

Te trzy elementy powinny być dla każdego drogowskazem przy wyborze odpowiedniej małej architektury. Podpowiedzią dla inwestorów są też kolekcje mebli miejskich, czyli gotowe zestawienie np. ławek, donic i koszy na śmieci, pozwalają na kompleksowe wyposażenie różnych typów przestrzeni reprezentacyjnych: zarówno zabytkowych placów w centrach miast, jak też miejsc o funkcjach komercyjnych. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule na naszym blogu.

lido1-blog

Co sądzicie o takim wyborze mebli miejskich do budynku Paderevianum II? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach pod tym artykułem. Jesteśmy ciekawi Waszych opinii i sugestii.

Wróć