Meble miejskie dla ludzi

przez semhub

Na portalu Architektura & Biznes pojawił się artykuł naszego eksperta dotyczący mebli miejskich wspierających powstawanie społecznych interakcji. Sprawdźcie najważniejsze informacje i ciekawostki dotyczące tego tematu.

Jak najwięcej różnorodnych miejsc do siedzenia

Jan Gehl, autorytet w dziedzinie tworzenia miast przyjaznych człowiekowi, twierdzi, że „przestrzeń miejska dla ludzi” powinna zawierać jak najwięcej różnorodnych miejsc do siedzenia. Te założenia spełnia m.in. nasza kolekcja mebli miejskich Millo, w której znalazły się siedziska pełniące różne funkcje:

  • klasyczne ławki,
  • taborety miejskie,
  • leżaki,
  • zestawy piknikowe.

Te meble miejskie dają szerokie możliwości spędzania wolnego czasu oraz nawiązywania relacji w przestrzeni publicznej. Jak podkreśla Marta Dworak, właścicielka firmy i projektantka produktu, są to siedziska, które odpowiadają na nowe trendy w postrzeganiu miasta.

Kiedy ławka miejska ma charakter więziotwórczy?

O tym, czy dana ławka pozwoli na budowanie relacji, decyduje nie tylko jej kształt i design, ale też usytuowanie w przestrzeni. W publikacji „Usiądziesz? Co sprawia, że na ławkach (nie) chce się siedzieć” wymieniono następujące układy ławek sprzyjające integracji:

  • na planie litery L i C,
  • naprzemianległe,
  • naprzeciwko siebie.

Zwrócono też uwagę na typy ławek, które pozwalają na zacieśnianie relacji i nawiązywanie kontaktów. Są to m.in.: długie ławki linearne, ławki L-kształtne, ławki C-kształtne, konstrukcje do siedzenia lub leżenia.

infograf2 infograf3

Miasto dla młodzieży i seniorów

Z badań wynika, że młodzież szuka w przestrzeni publicznej możliwości przebywania w sposób swobodny, pozwalający na integrację z rówieśnikami. Na te potrzeby odpowiada leżak Millo, który pozwala na dowolną formę wypoczynku. Umieszczony w tym produkcie podłokietnik pełni rolę małego stoliczka, na który można odkładać różne rzeczy: napoje, kanapki, książki etc.

lezak_front_blog

Seniorzy natomiast doceniają ławki w układzie sprzyjającym rozmowie oraz siedziska z podparciami. Na te potrzeby również odpowiadają produkty z kolekcji Millo, m.in. zestawy piknikowe.

Właściwie dobrana i ustawiona mała architektura pozwala na budowanie relacji w przestrzeni publicznej, pobudza inicjatywy oraz buduje społeczeństwo obywatelskie. To bardzo ważne w kontekście budowania ”miast przyjaznych dla ludzi”.

Wróć