
Ławka solarna smart city w ofercie Komserwis
przez semhub
Grzegorz Puda, sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej, podczas Smart City Forum 2020 przekonywał, że smart city to nie tylko moda, która zaraz przeminie. Zdaniem przedstawiciela resortu to przede wszystkim „realne rozwiązanie przynoszące oszczędności, podnoszące jakość i wydajność zarządzania miastami”. Warto więc zapoznać się z rozwiązaniami smart city również w zakresie małej architektury.
Ławki solarne z wi-fi, ładowarką i USB
Jako producent małej architektury już od kilku lat zgłębiamy temat mebli miejskich smart. W 2018 roku w artykule „Ławki miejskie z wi-fi, ładowarką i USB” pisaliśmy o tym, że firma Ford jako pierwsza stworzyła elektroniczne ławki, które:
- zapewniają dostęp do sieci wi-fi,
- umożliwiają ładowanie telefonu (bezprzewodowo i przez porty),
- monitorują poziom hałasu, dwutlenku węgla i temperatury powietrza.
W artykule przytoczyliśmy też przykład ławek w postaci podświetlanych kostek. Te wszystkie innowacje łączą w sobie siedziska z nowej kolekcji FIN Komserwis.
Ławki solarne Komserwis
Ławki solarne Komserwis powstały w ramach segmentu NEW DESIGN. Jaki pisaliśmy w artykule „Meble miejskie a trend smart city”:
„Produkty te wyposażone są w panele fotowoltaiczne sprawiające, że zwykła ławka zamienia się w wielofunkcyjne miejsce, w którym możemy nie tylko odpocząć, ale też podładować telefon indukcyjnie i przez port USB. (…) Dodajmy, że meble miejskie z kolekcji Fin są innowacyjne nie tylko ze względu na udogodnienia typu smart, ale też z uwagi na nowoczesny design oraz modułowość – dzięki przemyślanemu designowi można je łączyć w większe konstrukcje”.
Co więcej, ławki solarne Fin Komserwis będą mieć różne warianty np. z podświetleniem oraz dostępem do internetu. Konstrukcja tych produktów wykonana jest ze stali malowanej proszkowo, natomiast siedzisko z drewna egzotycznego.
Smart city i współpraca
Grzegorz Puda, którego zacytowaliśmy we wstępie, podczas swojego wystąpienia zwracał też uwagę na to, że nie można smart city sprowadzać tylko do wyposażania miasta w nowoczesne rozwiązania, ale potrzeba kompleksowej strategii. W podobnym tonie wypowiadała się też Marta Dworak z Komserwis w artykule pt. „Zrównoważony rozwój, a kształtowanie przestrzeni publicznej miast” dla portalu Architektura & Biznes:
„Jako producent małej architektury mamy świadomość, że kreowanie przestrzeni publicznej zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju zależy też od nas. Pamiętajmy jednak, że tylko systemowe działania, będące częścią szerszej strategii miejskiej, mogą przynieść efekty”.
Mamy nadzieję więc, że wyposażanie przestrzeni w ławki solarne, takie jak m.in. siedziska Fin Komserwis, będzie pierwszym krokiem do tworzenia inteligentnych miast funkcjonujących zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju.