
Łąki w przestrzeni miejskiej
przez semhub
W Polsce pojawia się coraz więcej innowacyjnych pomysłów związanych nie tylko z małą architekturą, ale też z zielenią miejską. Najnowszy trend to łąki kwietne i łąki antysmogowe, które mogą zastąpić kosztowne w utrzymaniu trawniki.
Po co szukać alternatywy dla trawników w mieście?
- Zieleń pełni bardzo wiele funkcji w mieście: od pochłaniania nieczystości, po kwestie estetyczne – zauważa Agnieszka Kurzyk, architektka krajobrazu. - Właściwie dobrana czyści miejskie powietrze, tworzy specyficzny mikroklimat, tłumi hałasy i obniża temperaturę powietrza w trakcie upałów – dodaje.
Jednak jak się okazuje najpopularniejsze rozwiązania związane z zielenią stosowane w polskich miastach, wcale nie są najlepsze. Przykładem są trawniki, które zgodnie z danymi Fundacji Łąka stanowią 90 % całej zielni w parkach miejskich, a wymagają czasochłonnych i kosztownych zabiegów. Od regularnego koszenia, generującego dodatkowy hałas w mieście i wydzielanie spalin, aż po częste nawadnianie w okresie upałów. Alternatywą dla trawników są łąki kwietne, które można stosować:
- w pasach drogowych (pośrodku jezdni oraz po bokach),
- przy autostradach,
- w parkach,
- przy torowiskach tramwajowych i rondach.

Łąka w mieście niejedno ma imię
Fundacja Łąka, której misją jest przekonywanie Polaków do łąk kwietnych, wskazuje na trzy główne aspekty wiążące się z tego typu zielenią w miastach:
- Praktyczne rozwiązanie. Łąkę wystarczy kosić dwa razy w ciągu roku za pomocą kosy, a jej utrzymanie wiąże się ze stosowaniem mniejszej ilości wody do nawadniania. Co więcej, aby pięknie wyglądała, nie potrzebuje nawozów.
- Ekologia. Łąki wyłapują pyły tworzące smog, magazynują wodę opadową i obniżają temperaturę powietrza w trakcie upałów. Są też schronieniem dla pożytecznych owadów i zwierząt.
- Estetyka. Dzięki łąkom nasze miasta będą piękniejsze, bardziej kolorowe i pełne natury.
Istnieje wiele rodzajów łąk miejskich, np.
- Łąki z mieszanką gatunków wieloletnich to skuteczne rozwiązanie, jeśli zależy nam na ochronie przyrody i oszczędnościach związanych z utrzymaniem zieleni.
- Łąki z mieszanką roślin zakwitających w sezonie wysiania do reprezentatywnych miejsc w mieście, gdzie estetyka jest na pierwszym miejscu.
- Łąki antysmogowe, zawierające mieszankę roślin najlepiej wyłapujących pyły z powietrza, do stosowania np. w pasach drogowych i na autostradach.
Łąki kwietne powstały już m.in. w stolicy w ramach projektu „Łąka warszawska” oraz w Krakowie aż w 20 lokalizacjach.
Mała architektura i zieleń w mieście
Łąki kwietne i antysmogowe wpływają nie tylko na cięcie kosztów utrzymania zieleni miejskiej, ale też na jej urozmaicenie i uporządkowanie. Tam gdzie sadzenie roślin i nasadzanie łąk jest utrudnione np. w centrach miast, można stosować donice miejskie z odpowiednio dobranymi roślinami. W naszej ofercie dostępne są tego typu produkty w ramach spójnych kolekcji, które wizualnie pasują do innych elementów małej architektury np. ławek miejskich i koszów na śmieci.

Pamiętajmy, że właściwie dobrana zieleń, wpływa na komfort życia w mieście. Obserwujmy więc trendy związane z tym tematem, poszukujmy nowych rozwiązań i zaskakujmy mieszkańców!
Fot. Fundacja Łąka