Kamil Kuzko i nowy mural w Krakowie

przez semhub

Gdzie w Polsce można spotkać jedne z najciekawszych murali? Oczywiście w Krakowie. Jeden z najbardziej wyjątkowych obiektów przedstawia historię Stanisława Marusarza - skoczka narciarskiego, żołnierza AK, który w czasach okupacji brawurowo zbiegł z więzienia.

Kraków to miasto królów i ... murali.

Czytelników naszego bloga nie trzeba do tego przekonywać. W ubiegłym roku poświęciliśmy obszerny artykuł przedstawiający okoliczności powstania Krakowskiego Szlaku Street Artu. W dużym skrócie inicjatywę zapoczątkował konkurs na najciekawszy projekt muralu, który przyozdobi olbrzymią ścianę Galerii Krakowskiej.

Odzew był zaskakujący - do konkursu nadesłano pona 500 prac. Ostatecznie wybrano projekt polskiej artystki związanej z Gdańską Szkołą Muralu, Justyny Posiecz-Polkowskiej. Okazało się, że tego typu inicjatywa jest świetnym sposobem na promocję miasta i sztuki współczesnej. Idąc za ciosem wybrano kilkanaście najciekawszych krakowskich murali i utworzono specjalną trasę dla zwiedzających.

blog-mural-krakow-1

Mural na dziedzińcu aresztu przy Montelupich

Jak wiadomo sztuka uliczna to żywy organizm, który ciągle się rozwija. Nie inaczej jest z krakowskimi muralami. Na początku lipca zaprezentowano nowe malowidło, które jest niezwykłe pod wieloma względami. To obraz stworzony przez Kamila Kuzko podczas ubiegłorocznego projektu "Dramat wolności". W ramach akcji 100 artystów z Polski i zagranicy przeszło 100 artystów prezentowało swoje dzieła.

W ramach projektu Kamil Kuzko stworzył cztery murale w krakowskich aresztach. Jak sam przyznaje praca w takim miejscu była bardzo nietypowa: - Drabiny, rusztowania – upragnione przedmioty osadzonych – musiały być dodatkowo chronione. Praca musiała być zgodna z wewnętrznym harmonogramem dnia aresztu, co w sytuacji niepewnych warunków atmosferycznych wymuszało inne niż dotychczas planowanie pracy.

blog-mural-krakow-2

Jedna ze prac dołączyła do Krakowskiego Szlaku Street Artu. To mural inspirowany historią Stanisława Marusarza – polskiego skoczka narciarskiego, żołnierza Armii Krajowej, który w czasie okupacji niemieckiej był więziony na „Montelupich”. 2 lipca 1940 roku Marusarz wraz z Aleksandrem Bugajskim uciekli z więzienia. W tym roku mija 75 rocznica tego wydarzenia.

Mural nawiązuje do historii Marusarza, oddaje także hołd wszystkim niesłusznie więzionym i skrzywdzonym w tym miejscu. Został wkomponowany w znajdującą się na terenie dziedzińca figurę Matki Boskiej.  Aby zobaczyć wspomniany mural wystarczy skorzystać z wakacyjnych wycieczek szlakiem street artu, organizowanych przez Galerię Krakowską. Dostępne terminy to 7, 22 sierpnia i 12 września. Więcej informacji pod adresem: https://szlakmurali.pl/pl

Wróć