
Jak ożywić rynek zimą – 3 pomysły z polskich miast
przez semhub
W zimę pustoszeją miejskie przestrzenie, dlatego włodarze prześcigają się w pomysłach, jak je ożywić. W artykule prezentujemy dobre praktyki czyli przykłady miast, w których udało się wdrożyć ciekawe zimowe projekty.
Żory – jarmark z karuzelą
„Żorzanka” – czyli piękna zabytkowa karuzela, będąca elementem żorskiego jarmarku, to unikat w skali kraju. Choć początkowo mieszkańcy narzekali na jej cenę (bagatela 2,3 mln złotych) to obecnie zachwyca nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Ta karuzela wiktoriańska została wykonana przez francuską firmę Concept1900. Warto dodać, że w Europie istnieje tylko kilka tego typu instalacji m.in. w Barcelonie i Frankfurcie. Karuzela i spójna estetycznie przestrzeń jarmarku sprawia, że na moment przenosimy się do XIX wiecznej Belle Epoque. Tej zimy warto więc odwiedzić świąteczne Żory i przenieść się w czasie.
Radom – miejskie lodowisko i tunel świetlny W Radomiu, aby ożywić rynek, ale też zachęcić do uczestnictwa w kiermaszu świątecznym, zainstalowano lodowisko (pierwszy raz w tej części miasta!). Oprócz ślizgawki dostępne są też szatnie i wypożyczalnia sprzętu zlokalizowane w miejskim ratuszu. Lodowisko już od dnia otwarcia cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Centrum miasta uatrakcyjniono także poprzez stumetrowy tunel świetlny, który zainstalowano na głównym deptaku. Ta świetlna dekoracja, przypominająca rozgwieżdżone zimowe niebo, robi wrażenie! To także unikatowy projekt w skali kraju. Włodarze miasta podkreślają, że to pierwsza w Polsce wielkogabarytowa dekoracja świetlna, która nie jest trwale związana z podłożem.Katowice – wyjątkowa świąteczna iluminacja
Świąteczne Katowice zachwycają! Świecąca karoca z reniferami na placu teatralnym, mieniące się różnymi kolorami choinki zlokalizowane w różnych częściach miasta, duży oświetlony napis: I Love Katowice – to tylko kilka świątecznych elementów, które trzeba zobaczyć tej zimy w stolicy Górnego Śląska. Oprócz tego na rynku odbywa się też Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym znajdziemy około 50 stoisk m.in. z rękodziełem oraz lokalnymi przysmakami.