
Inspirujące miejsce – plaża miejska w Raciborzu
przez semhub
Złoty piasek, szum wody, leżaczek, chłodne napoje, czyli prawdziwe letnie odprężenie. Po taką dawkę relaksu wcale nie trzeba jechać nad Bałtyk czy Mazury. Świetną ofertę turystyczną posiada Racibórz. Średniowieczne miasto na Górnym Śląsku, gdzie podziwiać możemy Zamek Piastowski, zabytkowy Browar czy w pełni zachowaną mumię egipską. W otoczeniu bogatej historii i bujnej roślinności znajduje się też plaża miejska, która walczy o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego.
Plaża miejska z historią w tle
W niewielkim mieście na Górnym Śląsku, tuż przy granicy z Czechami, styka się historia ze współczesnością. W tym roku Racibórz obchodzi jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich. Miasto dobrze pamięta czasy książąt górnośląskich, po których do dziś możemy podziwiać Zamek Piastowski, a na jego dziedzińcu Kaplicę św. Tomasza Becketa, zwaną perłą górnośląskiego gotyku. Idąc nieco dalej dotrzemy do Browaru Zamkowego, którego tradycje warzenia piwa sięgają średniowiecza. Zamek i browar otacza bujna roślinność wkomponowana w bulwary nadodrzańskie. Pewną część tego urokliwego miejsca stanowi plaża miejska, która powstała w ubiegłym roku i sukcesywnie jest rozbudowywana.
- Przez wiele lat odsuwaliśmy się od Odry, widząc w niej tylko zagrożenie. Kierunek powrotu okazał się bardzo dobrym pomysłem. Stworzyliśmy pierwszą plażę na Śląsku, zlokalizowaną nad rzeką. Co prawda nie kąpiemy się w Odrze, ale mimo wszystko jest ona integralną częścią bulwarów. Stanowi doskonałe miejsce spotkań, zabaw dla dzieci, wspólnej rozrywki i rekreacji – mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.
Plany na kolejne lata
Najpierw basen, a potem spacer wśród zabytkowych kamienic
Nieopodal bulwarów, tuż za bramą Browaru Zamkowego znajduje się nowoczesny aquapark- H2Ostróg, w którym relaksu dostarcza strefa SPA, a rozrywki baseny ze zjeżdżalniami. Swoje miejsce znajdą tam również sportowcy, bowiem w aquapark wpisuje się również 8-torowy basen sportowy, w którym odbywają się zawody rangi ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Idąc w drugą stronę dojdziemy do Rynku, skąd urokliwymi uliczkami w cieniu wiekowych kamienic dojdziemy do muzeum pełnego unikatowych ekspozycji, w tym w pełni zachowanej egipskiej mumii.
Tekst i fotografie: Justyna Korzeniak/ Adventure Media