
Inspirujące cytaty architektów
przez semhub
Otaczanie się inspirującymi ludźmi to już spora inspiracja. Dlatego też chcemy zaprezentować kilka ciekawych cytatów architektów i wielkich twórców, zaczynając od klasyki, przez współczesność, aż po nowoczesność.

Prostota jest szczytem wyrafinowania.
Leonardo da Vinci -włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog, rzeźbiarz. Wyprzedzał swoje czasy, nie bał się odważnych projektów i innowacji. Jego monumentalne projekty są odwiedzane przez wielomilionowe wycieczki turystów. Fascynował się sztuką, przywiązywał dużą uwagę do estetyki, inspirował się nauką, florą, fauną, techniką.
Frank Lloyd Wright - amerykański architekt modernistyczny, jeden z najważniejszych projektantów XX wieku. Czerpał natchnienie z natury, a do swych prac wykorzystywał naturalne materiały budowlane. Choć jego projekty stały się inspiracją dla rozwoju stylu międzynarodowego, nie identyfikował się z nim i nie podzielał fascynacji funkcjonalistyczną sztuką architektoniczną – można go nazwać prekursorem architektury organicznej, czyli wkomponowanej i zespolonej z naturą. Jego budowle charakteryzowała przy prostocie bryły i dużej funkcjonalności rzutu ornamentyka, także w postaci ukrytego ornamentu, nie stronił też od form monumentalnych.
Żaden dom nie powinien stać na wzgórzu lub czymkolwiek. Dom powinien być obok wzgórza, należeć do niego. Wzgórze i dom powinny razem żyć szczęśliwie.
Daniel Libeskind - polsko-żydowsko-amerykański architekt współczesny, przedstawiciel modernizmu, postmodernizmu, neomodernizmu, teoretyk architektury, scenograf. Urodził się w Łodzi i choć w dzieciństwie wyemigrował z Polski, do dziś podkreśla swoje korzenie, potrafi mówić po polsku i jak pokazał w jednym z ostatnich wywiadów, także cytować w oryginale wiersze Wisławy Szymborskiej. Mieszka w Stanach Zjednoczonych, jako architekt zarejestrowany jest w Niemczech, a jego budynki stoją na kilku kontynentach. Przy każdym projekcie podkreśla silny związek z kontekstem, z którego czerpie inspiracje do swoich dekonstruktywistycznych form, które nierzadko bardziej przypominają rzeźby niż budynki.
Fot. Wikicommons