Ławki miejskie z wi-fi, ładowarką i usb

przez semhub

Przedstawiamy niezwykłe meble miejskie, które łączą wygodę użytkowania z nowoczesnymi technologiami.

Prekursorem innowacyjnych rozwiązań łączących funkcjonalność z nowoczesnymi technologiami jest firma Ford, która jako pierwsza stworzyła elektroniczne ławki. Te uliczne meble nie tylko zapewniają dostęp do sieci Wi-Fi i ładowanie telefonu (zarówno bezprzewodowe jak i przez porty). Mogą również monitorować poziom hałasu, dwutlenku węgla i temperatury powietrza, ułatwiać turystom orientację i planowanie wędrówek.

Jednym z takim projektów są inteligentne ławki parkowe, które w swojej konstrukcji posiadają wbudowane modemy wi-fi, oraz gniazda usb, które pozwalają doładować smartfon, czy jakiekolwiek inne urządzenie elektroniczne w miłych okolicznościach przyrody. Dzięki temu już dzisiaj można naładować telefon i skorzystać z darmowego internetu w wielu punktach Warszawy m.in. na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki.

Soofa

Idąc jeszcze dalej projektanci przestrzeni miejskiej pomyśleli, że można wykorzystać ławkę do celów np. zbierania informacji. W ten sposób powstał projekt Soofa. Na pierwszy rzut oka, każdy powie, że to zwykłą ławka, ale oprócz funkcji siedzenia, posiada czujnik zbierania informacji o zanieczyszczeniach powietrza, a także posiada wbudowany modem wi-fi i port ładujący urządzenia elektroniczne. Tym sposobem jedna, podstawowa funkcjonalność ławki zostaje rozszerzona do myślenia o siedzisku jak o całym centrum informacyjnym.

Kolejnym pomysłem jest ożywienie przestrzeni miejskiej wieczorami i nocą. Tutaj z pomysłem przychodzi Laserslab, firma która proponuje ławki w postaci podświetlanych kostek. Nie dość, że wyglądają w ciemności jak lampki, to dodatkowo mają wbudowane wi-fi, port usb, a nawet odtwarzacz radia. I od razu robi się kolorowo i ciekawiej, a wykorzystanie takich projektów w centrum miasta, czy na bulwarach nadmorskich z pewnością zachwyci mieszkańców, czy turystów szukających pięknych doznań.

lawkiZET2014-10

W taki sposób zmienia się myślenie o miejskiej przestrzeni. W polskich miastach jest wiele do zrobienia. Ale może warto przy kolejnych inwestycjach myśleć bardziej innowacyjnie. Smart City to już standard. Oby za niedługo inteligentne ławki i inteligentna przestrzeń pomagała użytkownikom w codzienności, a także zachęcała swoim wyglądem i innowacyjnością do spędzania czasu poza budynkami.

Wróć