
Futbolowa strona architektury – Stade Pierre-Mauro czyli stadion Euro 2016
przez semhub
Już niespełna miesiąc dzieli nas od wielkiego święta wszystkich kibiców piłkarskich w Europie. Dlatego w kolejnej odsłonie naszego cyklu przedstawiamy jeden z najważniejszych stadionów Euro 2016. Nie zabrakło na nim ciekawych rozwiązań z zakresu małej architektury.
Architektoniczne smaczki
Można śmiało napisać, że ten stadion jest jednym z najciekawszych w Europie pod względem architektonicznych detali i technologicznych ciekawostek. Oto, co z pewnością przykuję uwagę miłośnika architektury i futbolu:
- Srebrzysta elewacja, którą tworzą panele z 70 000 diod LED – dzięki temu może ona zmieniać kolory.
- Wielki ekran na jednej ze ścian elewacji, na którym wyświetlane są sceny rozgrywające się na murawie stadionu.
- Płyta boiska osadzona na ruchomej konstrukcji, dzięki czemu murawa może podzielić się na dwie części i w razie potrzeby wsunąć się jedna pod drugą. W ten sposób zyskuje się wolną przestrzeń, która wykorzystywana jest na dodatkowe trybuny np. podczas koncertów czy meczów koszykówki. Stadion może zwiększyć swoją pojemność nawet o 30 000 osób.
Za projekt Stade Pierre-Mauro, znajdującego się niedaleko Lille, odpowiedzialne są dwie francuskie pracownie architektoniczne: Valode & Pistre oraz Atelier Farret. Pierwsza z nich zaprojektowała m.in. centrum handlowe Riviera w Gdyni.
Futbol i mała architektura
Stadion ten jest bardzo ciekawy również pod względem doboru małej architektury. Ze srebrzystą elewacją doskonale komponują się surowe betonowe donice miejskie. Przed obiektem wydzielono też specjalne przestrzenie, w których nasadzono drzewa, a wokół utworzono betonowe siedziska. To bardzo ciekawe rozwiązanie łączące w jedno funkcję donic i ławek miejskich. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje się więcej przestrzeni do wypoczynku. Z nietypowych betonowych siedzisk, mimo pozornej niewygody, korzysta wielu kibiców.
Coś dla miłośników ekologii
Na koniec warto wspomnień, że Stade Pierre-Mauro wyposażony jest w dwie turbiny wiatrowe oraz liczne panele fotowoltaiczne, które umieszczone są na dachu obiektu. Dzięki temu może pozyskiwać alternatywną energię.