Ekologiczna przestrzeń publiczna

przez semhub

Autorzy publikacji „Ekologiczne zarządzanie przestrzenią publiczną” podkreślają, że należy kształtować miasta przyjazne mieszkańcom, a jednocześnie korzystne dla środowiska. Sprawdźcie, co odgrywa ważną rolę w ekologicznym mieście i czy mała architektura też może być przyjazna dla środowiska.

Postaw na ekoinnowacje

Ekoinnowacje to coraz bardziej popularny trend w kształtowaniu przestrzeni publicznej i prywatnej. Według definicji GUS jest to innowacja, która przynosi korzyść dla środowiska w porównaniu z rozwiązaniami alternatywnymi. Przykłady:

  • Zielone dachy jako dodatkowa zieleń w mieście, która poprawia mikroklimat, redukuje potrzeby energetyczne budynku, tłumi hałas.
  • Elektryczne autobusy, czyli rozwiązanie w zakresie ekoinnowacji transportowych. W odróżnieniu od tradycyjnego transportu, nie zanieczyszczają środowiska i redukują hałas.
  • Energooszczędne budownictwo (np. pasywne) wykorzystujące energię odnawialną.

Część z tych ekoinnowacji wprowadzają włodarze polskich miast, jednak istnieje wiele barier, które utrudniają ich realizację m.in.: aspekty budowlano-prawne w zabytkowych częściach miasta oraz wysokie koszty związane z ekologicznymi przedsięwzięciami.

Zacznij od prostych rozwiązań

Biorąc pod uwagę bariery związane z wprowadzeniem ekoinnowacji, pamiętaj o tym, że ekologiczne zarządzanie miastem może wiązać się też z innymi działaniami np.:

  • promocją zakupów przyjaznych dla środowiska,
  • organizacją zbiórek zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
  • zachęceniem do segregowania odpadów oraz zmniejszenia zużycia wody i energii elektrycznej.

Wszystkie te elementy wiążą się z podnoszeniem świadomości ekologicznej mieszkańców miasta i mogą być realizowane, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztownych inwestycji.

Kosze do segregacji odpadów

Ekologiczne rozwiązania w mieście możemy też wprowadzać, dzięki odpowiednio dobranej małej architekturze. Przykładem są między innymi kosze do segregacji odpadów. Tego typu produkt dostępny jest w naszej kolekcji LIDO. Znajdziesz w niej metalowy kosz do recyklingu, który posiada kolorowe wyróżnienia oraz opisy pomagające w segregacji odpadów. Ten mebel miejski wyróżnia się lekką formą, dzięki czemu można wkomponować go nawet w najbardziej wymagającą przestrzeń.

kosze-do-segregacji-Komserwis

- To produkt o ponadczasowej estetyce, dopracowany wizualnie i wykonany z dobrych materiałów – wyjaśnia Andrzej Klisz z ASP Katowice, projektant produktu. - Sprawdzi się więc zarówno przy nowoczesnych osiedlach, jak i w reprezentacyjnych przestrzeniach.

Wróć