
Dietmar Eberle na 4 Design Days – tajemnice budynku 2226 i zadania dla architektów przyszłości
przez semhub
Dietmar Eberle, architekt kierujący znaną na całym świecie pracownią Baumschlager Eberle Architekten, był gościem niedawno zakończonej edycji 4 Design Days. Podczas wydarzenia wygłosił wykład w ramach cyklu "Mistrzowie Architektury", w którym opowiedział o nietypowym biurowcu 2226 i zadaniach współczesnej architektury.
Biurowiec 2226, czyli powrót do korzeni
Podczas wykładu austriackiego architekta cały czas przewijał się temat jednego z projektów pracowni Baumschlager Eberle Architekten, a mianowicie biurowca 2226 wyróżnionego w 2016 roku główną nagrodą w międzynarodowym konkursie Wienerberger Brick Award.
Co to za projekt? Zacznijmy od nazwy 2226, która wiele wyjaśnia. Mianowicie w budynku tym nie ma wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania, a utrzymuje się w nim stała temperatura na poziomie 22-26 °C (zgodnie z nazwą budynku), niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest – 10 °C czy + 30 °C. Jak tego dokonano? Oto najważniejsze elementy projektu:
- Grube ściany z cegieł i stropy, które ograniczają wahania temperatury.
- Mniejsza powierzchnia okien niż w typowych biurowcach.
- Przepływ powietrza zarządzany specjalnym oprogramowaniem, które otwiera okna np. zimą, kiedy rośnie poziom dwutlenku węgla.
- Ogrzewanie pochodzące z: ciepła ludzkiego ciała, punktów świetlnych oraz urządzeń elektrycznych, z których korzysta się w biurowcu na co dzień (np. komputerów).
Obiekt ten działa już od 2013 roku i tylko raz zanotowano wyższą temperaturę, czyli 27 °C (gdy na zewnątrz panowało rekordowe 38 °C). Biurowiec 2226 to dowód na to, że można ograniczyć zużycie energii w budownictwie nawet bez stosowania skomplikowanych technologicznych rozwiązań.
Wyzwania współczesnej architektury
Podczas wykładu Eberle poruszył tematy związane z wpływem architektury i budownictwa na środowisko. Postulował, by specjaliści zwracali uwagę na „cykl życia budynków” i tworzyli obiekty, które będą funkcjonować w dłuższej perspektywie czasu. Ważne jest też adaptowanie istniejących gmachów, a nie ich bezmyślne wyburzanie.
Austriacki architekt podkreślał, że należy też zużywać mniej surowców, lepiej wykorzystywać przestrzeń, którą mamy, jednocześnie utrzymując balans między redukcją a dobrym standardem życia.
Posłuchaj wykładu Dietmara Eberle
Jeśli nie udało Ci się dotrzeć na tegoroczną edycję 4 Design Days i posłuchać prelekcji austriackiego architekta na żywo, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Otóż organizatorzy udostępnili nagranie całego wykład na kanale YouTube „Masters of Architecture”:
Możesz tutaj posłuchać również archiwalnych wystąpień innych ekspertów m.in. Ryo Abe, czyli architekta pochodzącego z Japonii, który zdobył prestiżową nagrodę World Culture Building of the Year za Shima Kitchen – czyli projekt restauracji z tarasami umożliwiającymi organizację koncertów i wystaw.
Na koniec przypomnijmy, że kolejna, czyli VI edycja 4 Design Days odbędzie się w dniach 28-31 stycznia 2021 roku. Nie możemy się już doczekać następnych wykładów "Mistrzów Architektury".