Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – poznajcie polskie Pompidou!

przez semhub

Miłośnicy sztuki i architektury z pewnością doskonale kojarzą Centrum Pompidou – czyli paryskie muzeum sztuki nowoczesnej. Jego oryginalna bryła dała impuls innym architektom do tworzenia odważnych projektów instytucji kultury. Jednym z nich jest nowy budynek Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – przy którym znalazła się też nowatorska mała architektura.

Trudne początki

Już w latach 70. rozpoczęto budowę tego obiektu, w którym pierwotnie miały znaleźć się teatr, opera i inne instytucje kulturalne. Niestety z braku funduszy wstrzymano budowę. Wznowiono ją w drugiej połowie lat 80. i dokończono na tyle, by swoją siedzibę mogły mieć filharmonia i teatr.

Lepsze czasy nadeszły wraz z 2000 rokiem, kiedy to ogłoszono konkurs architektoniczny na zaprojektowanie nowego budynku, w którym, zamiast teatru dramatycznego, miała rezydować nowa instytucja – Centrum Spotkania Kultur.

komserwis-centrum-kultury-4

Nowy obiekt zaprojektował Bolesław Stelmach, a jego budowę skończono w grudniu ubiegłego roku. Tę realizację okrzyknięto jedną z najważniejszych inwestycji kulturalnych w 2015 roku.

Tradycyjne materiały budowlane w nowatorskiej odsłonie

Wracając do analogii z budynkiem Centrum Pompidou, na zewnątrz którego znajdują się odsłonięte przewody wentylacyjne i cieplne oraz przeszklone kanały zgodnie z koncepcją „budynku wywróconego na lewą stronę”. Również w tym budynku projektanci chcieli pokazać prawdziwych charakter zastosowanych materiałów. We wnętrzu budynku wyeksponowali surowy beton, szkło i odsłonili cegłę.

Według Bolesława Stelmacha projekt ten ma trzy wymiary, które odnoszą się do różnych czasów. I tak przeszłość to kurhany Gutenberga na placu przed wejściem, teraźniejszość symbolizują multimedialne elewacje, a przyszłość to wiszące ogrody na dachach. Choć w całym gmachu dominuje surowy beton, to ważnym elementem projektu jest szkło, które może służyć też jako tafla grzewcza oraz ułatwia roztapianie śniegu znajdującego się na przeszkleniach dachowych.

komserwis-centrum-kultury-3

Mała architektura dla…fanów deskorolek!

Nie tylko projekt budynku Centrum Spotkania Kultur zaskakuje, ale też dobrana mała architektura. Przed wejściem znalazły się betonowe siedziska o finezyjnym kształcie, które mają służyć nie tylko do siedzenia, ale też fanom deskorolek do sportowych ewolucji. W tym przypadku zastosowany do siedzisk beton sprawia, że są one trwałe, spójne z całą koncepcją budynku i mają kilka funkcji: estetyczną, rekreacyjną i sportową.

Fot. Materiały prasowe

Wróć