3 powody, dla których warto wziąć udział w konferencji Element Urban Talks

przez semhub

Intensywny 2019 rok zakończyliśmy uczestnictwem w konferencji Element Urban Talks, której tematem przewodnim było projektowanie społecznie odpowiedzialne. To wydarzenie na stałe zapisujemy do naszego kalendarza wartościowych eventów w branży. Dlaczego? Oto 3 najważniejsze powody.

1. Inspirujące i eksperckie wykłady

Podczas wydarzenia wykłady odbywały się na dwóch scenach: Głównej-Inspiracyjnej oraz Eksperckiej. Na pierwszej wystąpili m.in.:

  • Wim Pijbes (emerytowany dyrektor Rijksmuseum w Amsterdamie)
  • Artur Jerzy Filip (urbanista, badacz miasta)
  • Szymon Hanczar (projektant wnętrz)
  • Egbert Fransen (dyrektor konferencji We Make The City)
  • Phineas Harper (kurator Oslo Architecture Triennale 2019)

Jak informowali organizatorzy: Tutaj, na scenie głównej [przyp. Red], prelegenci otworzą Wam głowy i wskażą kierunek, w którym powinni rozwijać się architekci i projektanci, żeby odpowiedzialnie tworzyć przestrzeń, w której przyjdzie nam żyć w niedalekiej przyszłości.

I tak rzeczywiście było. Dzięki wykładowi np. Artura Jerzego Filipa głębiej zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, kto jest odpowiedzialny za przestrzeń publiczną? Jak połączyć różne wizje projektanta i producenta, samorządu, ogółu mieszkańców.

Drugą scenę zdominowali praktycy, którzy podzielili się swoim doświadczeniem. Wystąpili m.in.:

  • Michał Krasucki (dyrektor w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków)
  • Ivan Blasi (koordynator międzynarodowego konkursu architektonicznego im. Miesa van der Rohe)
  • Ewa P. Porębska - (kurator i krytyk architektury o międzynarodowej pozycji)

2. Spacery architektoniczne

Spacer architektoniczny to nietypowa forma zdobywania praktycznej wiedzy w zakresie projektowania. Polega na spotkaniach niewielkiej grupy osób z gospodarzami miejsca (np. właścicielami mieszkania, sklepu, pracowni), którzy opowiadają o danym projekcie i pokazują jego elementy. W tym roku uczestnicy mogli wybierać m.in. następujące miejsca:

3. Ekologiczne podejście do organizacji

Już w mailingu przed rozpoczęciem wydarzeniem organizatorzy informowali o swoim proekologicznym podejściu do organizacji i zachęcali do wzięcia ze sobą butelki wielokrotnego użytku, aby nie stosować papierowych kubków. Co więcej, podjęli decyzję, by nie drukować programu, gdyż: „Po dwóch dniach wszystkie trafiłyby do kosza”. Zachęcali do pobrania PDF-a z rozpiską wydarzeń i korzystania z niego na telefonie.

- Pomysł z rozpiską w formie PDF-a zamiast drukowanych programów to strzał w dziesiątkę — potwierdza Elżbieta Dworak z Komserwis, uczestniczka konferencji. - Jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania dostępna była także do picia woda z kranu w dzbankach. Można było sobie ją nalać do własnego kubka, żeby jeszcze bardziej ograniczyć ilość produkowanych odpadów.

Jesteśmy przekonani, że te 3 punkty wystarczą, by przekonać Was do wzięcia udziału w Element Urban Talks w przyszłym roku. - Udział w Element Urban Talks dał mi szansę zapoznać się z najnowszymi trendami w rozwoju miast i bardziej ogólnie, o jakich problemach i wyzwaniach mówi się w kontekście współczesnej przestrzeni publicznej – przekonuje Elżbieta Dworak. - Planuję wybrać się również w przyszłym roku, bo to świetne wydarzenie dla każdego, kto interesuje się rozwojem miasta w różnych dziedzinach.

Wróć