
3 kolorowe ławki Komserwis, dzięki którym ożywisz szare miasto
przez semhub
Architektka Aleksandra Stefańska twierdzi, że: “Kolorowa ławka jest jak kolorowa poszetka. Jeśli ktoś ma elegancki, dobrze skrojony garnitur, śnieżnobiałą koszulę i klasyczne buty, ale dołoży kolorową poszetkę, to nie zaburzy jego wyglądu. Wręcz przeciwnie - uwydatni walory takiej stylizacji”. Tak samo jest z przestrzenią publiczną. Przedstawiamy więc 3 kolorowe ławki i zachęcamy do ożywiania polskich miast!
1. Ławka Letter
To wyjątkowy mebel miejski na tle małej architektury produkowanej do tej pory w Komserwis:
Ostre kolory, użycie wyłącznie stali, bardzo nietypowa forma, która wymagała ogromnej pracy konstruktorów z firmy Komserwis. Ławka Letter jest bardzo wygodna, choć na pierwszy rzut oka może nie sprawiać takiego wrażenia – wyjaśnia Elżbieta Dworak z Komserwis.
Jej kształt inspirowany jest origami, czyli japońską sztuką składania papieru. Według projektantki Aleksandry Stefańskiej ten model ławki parkowej sprawdzi się w przestrzeniach pełnych energii, w ruchu. Ławka Letter dostępna jest w dwóch wariantach kolorystycznych: czerwonym i niebieskim.
Znaczenie zastosowanych kolorów:
Czerwień — pobudza, wpływa na motywację, ale też przykuwa uwagę. Warto więc go stosować choćby w detalach architektonicznych.
Niebieski — zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność, powoduje wyciszenie, opanowanie, spokój.
Przeczytaj też: Ławka Letter od A do Z
2. Ławka modułowa Traffic
To projekt cenionego w Polsce i na świecie studia projektowego Husarska Design Studio. System Traffic składa się z trzech różnych ławek, które można połączyć w dłuższe zespoły za pomocą dedykowanych łączników, pełniących również funkcję małego stolika.
- Innowacją w przypadku tej kolekcji są kolory, jakie projektanci zaproponowali do ławek. Czerwony, niebieski i żółty to barwy miasta, które sprawiają, że te meble są lepiej widoczne w miejskim krajobrazie, jednocześnie, dzięki dość minimalistycznej formie, ławki nie stają się infantylne - wyjaśnia Elżbieta Dworak.
Kolekcja Traffic sprawdzi się w okolicach przystanków autobusowych, dworców kolejowych oraz galerii handlowych.
Znaczenie zastosowanych kolorów:
Żółty — podnosi na duchu, stwarza ciepłą atmosferę, stymuluje pracę umysły, a więc zachęca do nauki.
To też Cię zainteresuje: „Pomaluj mój świat” – kolor jako nowy trend w projektowaniu przestrzeni publicznych na przykładzie małej architektury Komserwis
3. Siedziska Fin
Z tej kolekcji jesteśmy szczególnie dumni, a i docenili ją eksperci z branży, nominując do Dobrego Wzoru 2020. W przypadku serii Fin zastosowano kilka innowacji:
Modułowość - możliwość złożenia bardzo różnych elementów w indywidualnie dopasowany do danej przestrzeni układ.
Rozwiązania smart - ta kolekcja dostępna jest w wersji z panelami fotowoltaicznymi, które pozwalają na oświetlenie, ładowanie telefonu etc.
Oryginalną kolorystykę - siedziska Fin mogą występować w różnych kolorach np. w inwestycji w Brzegu Dolnym przy Bibliotece “Tama” zastosowano całą paletę zielonych i niebieskich odcieni.
Znaczenie zastosowanych kolorów:
Zieleń — wprowadza spokój, harmonię, pozwala się zregenerować i złapać wewnętrzny balans.
Warto przenosić kolory za pomocą małej architektury w różne przestrzenie miejskie. Dzięki temu możemy pozytywnie wpływać na emocje mieszkańców, pobudzać ich do twórczego działania i integrować.