12 INSPIRUJĄCYCH CYTATÓW O ARCHITEKTURZE I DESIGNIE, KTÓRE MUSISZ ZNAĆ – CZ. 2

przez semhub

Zapraszamy na drugą część artykułu, w którym w nietypowy sposób podsumowujemy nasz cykl „Wielcy projektują małą architekturę”. Czas na 6 kolejnych inspirujących cytatów współczesnych projektantów i architektów.

1. KONSTANTIN GRCIC: „Wysyłamy ludzi na księżyc, a zbudowanie drewnianego krzesła wciąż nastręcza trudności”.

Można powiedzieć, że ten niemiecki projektant serbskiego pochodzenia to mistrz projektowania krzeseł. Chair-One czyli pierwszy produkt zaprojektowany przez Grcicia na masową skalę dał mu niebywałą sławę i znalazł się m.in. na wystawie „25/25 Świętując 25 lat designu” organizowanej przez Muzeum Designu w Londynie. Tym samym zaliczono go do najważniejszych projektów ostatniego ćwierćwiecza.

WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – KONSTANTIN GRCIC

2 . MIES VAN DER ROHE: „Mniej znaczy więcej.”

To była ulubiona maksyma niemieckiego architekta, a zarazem misja jego twórczości. Zarówno projektując meble, jak i budynki kierował się prostotą i dbałością o perfekcyjną formę prac. Nic więc dziwnego, że uznawany jest dzisiaj za ojca minimalizmu w architekturze i designie.

WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – MIES VAN DER ROHE

3. ROBERT VENTURI: „Mniej znaczy nudniej”.

Architektonicznym opozycjonistą ojca minimalizmu był Robert Venturi, który twierdził, że architektura nie może być nudna i przewidywalna. Wnętrza budynków które projektował są asymetryczne i dominują w nich nieregularne kształty, zróżnicowane wysokości, kąty i załamania. To zaskakuje odbiorców!

WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – ROBERT VENTURI

4. LE CORBUSIER: „Materiałami do planowania przestrzennego miasta powinny być: niebo, przestrzeń, drzewa, stal i cement; według tego porządku i tej hierarchii.”

Le Corbusier, wybitny przedstawiciel modernizmu, twierdził, że miasto powinno dostarczać mieszkańcom słońca, zieleni i przestrzeni. Ze względu na te postulaty wprowadził wysoką zabudowę, by zaoszczędzić miejsce na parki i zieleń. Można więc powiedzieć, że był prekursorem współczesnych osiedli, gdzie ważnym elementem jest zielona przestrzeń z małą architekturą.

WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – LE CORBUSIER

5. RENZO PIANO: „Nie można być architektem bez ciągłego i pełnego pokory badania rzeczywistości, bez rozmów z osobami, które będą mieszkać w danym miejscu. Budynek nie jest ozdobą – prowadzi ciągły dialog z otoczeniem. Trzeba poświęcić uwagę tej scenerii.”

Dla tego włoskiego architekta w procesie projektowania najważniejsza jest otwartość i dialog. Tylko w ten sposób można tworzyć dzieła nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Renzo Piano zaprojektował m.in. Centrum Pompidou – czyli paryskie muzeum sztuki nowoczesnej. Celem tego projektu było stworzenie gmachu, który już samą formą „demokratyzuje” dostęp do sztuki.

WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – RENZO PIANO

6. DANIEL LIBESKIND: „Dla mnie architektura to również sztuka komunikacji”.

Według tego światowej sławy architekta, który ma polskie korzenie i świetnie mówi w naszym języku, największym wyzwaniem dla współczesnego architekta jest projektowanie budynków, które będą też komunikatami ze strony twórców. Dla projektanta, tak jak i dla poety, powinno być ważne nie tylko tworzywo, ale też emocje i pragnienia.

WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – DANIEL LIBESKIND

Wróć