Choć instrukcja obsługi kojarzy się z czymś nudnym, w tym wypadku jest zgoła inaczej. “Instrukcja obsługi przyszłości” (Areta Szpura, Emilia Padoł, Grupa Wydawnicza Foksal) to zbiór wskazówek w formie wywiadów z ekspertami z różnych dziedzin, którzy podpowiadają: “Co i jak robić, żeby udało nam się poprawić kondycję Ziemi”. Tę instrukcję czyta się z zapartym tchem!

W sierpniu postanowiliśmy, że do aktywności w formule online dorzucimy też propozycje najciekawszych stacjonarnych wydarzeń branżowych. Szczególnie polecamy Festiwal In Garden. Sprawdźcie dlaczego!

W lipcu większość wydarzeń branżowych odbywa się stacjonarnie, ale udało się znaleźć kilka w formule online. Nas szczególnie zainteresował webinar dotyczący wykorzystania wody opadowej do podlewania zieleni miejskiej. Sprawdźcie listę!

O tym, że architekt Jakub Szczęsny jest świetnym mówcą, przekonaliśmy się już jakiś czas temu podczas wywiadu do naszego bloga. Teraz dowiedzieliśmy się, że jest też doskonałym pisarzem. Przedstawiamy Wam jego nową książkę pt. “Witaj w świecie bez architektów”. To kolejna nowość w naszej “Biblioteczce miłośnika architektury”, którą możecie wygrać.

Nie ukrywamy, że wczoraj podczas oglądania gali rozdania Nike 2021 mocno trzymaliśmy kciuki za książkę jedynego architekta w zaszczytnym gronie finalistów - Grzegorza Piątka. Dziś postanowiliśmy przedstawić Wam recenzję jego książki pt. “Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944 - 1949” wydawnictwa WAB, bo jak stwierdziła prowadząca galę Grażyna Torbicka: każdą pozycję z siedmiu nominowanych do Nike 2021 warto przeczytać.

Tym razem przedstawiamy nową (premiera odbyła się w lipcu 2021 roku) książkę wydawnictwa EMG pt. “Architektura i zwierzęta”. To siódmy tom z serii “Architektura jest najważniejsza”, której głównym motywem jest opisywanie zjawisk współczesności związanych z materialną aktywnością człowieka.

W dzisiejszym wpisie publikujemy spostrzeżenia czytelników naszego bloga dotyczące zalet i wad miast, w których mieszkają. To komentarze, które pojawiły się w ramach konkursu “Plusy i minusy Twojego miasta”. Jednocześnie informujemy, że książkę “Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” otrzymuje Ania Śliwińska.

Na przekór tego, że wakacje to z reguły czas na lżejsze lektury, postanowiliśmy zmierzyć się z książką “Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” wydawnictwa Karakter, napisaną przez historyka, politologa i publicystę Rafała Matyję. Dlaczego akurat ta pozycja w naszej biblioteczce (przecież nie zajmujemy się historią)? Otóż “Miejski grunt" to historia tego, jak powstała współczesna sieć miejska. Autor stara się przekonać czytelników, że “bez zrozumienia miasta, jego materialnej i duchowej tkanki, nie da się zrozumieć współczesnego społeczeństwa”.

W naszej “Biblioteczce miłośnika architektury” nie mogło zabraknąć tej nowości wydawniczej. Choć sporo osób może zastanawiać się, dlaczego wybraliśmy “książkę o jedzeniu”, to jednak zagłębiając się w jej treść, dowiadujemy się, że żywienie ma ogromny wpływ na to, jak wyglądają i mogą wyglądać współczesne miasta. Przeczytajcie recenzję i weźcie udział w konkursie - do wygrania “Sitopia"" w formie e-booka.

Dzięki współpracy z Fundacją Centrum Architektury przygotowaliśmy dla Was recenzję książki pt. “Gdzie są architektki”. Choć publikacja ta miała swoją premierę w grudniu 2019 roku, to dziś trafia do naszej biblioteczki miłośnika architektury jako ważny głos w sprawie nierówności płci w architekturze.