Wielkimi krokami zbliża się Dzień Kobiet, dlatego postanowiliśmy jeden artykuł na naszym blogu poświęcić tylko i wyłącznie paniom. Przedstawiamy historie kobiet bez których architektura i design nie byłyby tak fascynującymi dziedzinami.

Walentynki już tuż tuż, postanowiliśmy więc przyjrzeć się małej architekturze, która zbliża ludzi. Okazało się, że na pierwszym miejscu jest nasza poczciwa ławka miejska… w nieco nietypowym wydaniu.

Z Zuzanną Pragłowską, instruktorką fitness w Lady Fit w Żorach, porozmawialiśmy o aktywności fizycznej w przestrzeni miejskiej i o tym, jakie ćwiczenia możemy wykonać na ławce parkowej. Przy okazji zrobiliśmy kilka zdjęć w żorskim parku, gdzie znalazły się meble miejskie Komserwis.

Mogłoby się wydawać, że budki telefoniczne przeszły już do lamusa. Te w tradycyjnej formie to rzeczywiście przeżytek, ale są pomysły na ich zrewitalizowanie. W artykule zdradzamy szczegóły!

Mianem „światowej architektury” można określić budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego na Jordankach w Toruniu, który zaprojektował Fernando Menis – hiszpański architekt doceniany na całym świecie. Wokół tego wyjątkowego obiektu znalazły się stojaki rowerowe z kolekcji Kemi Komserwis.

Za nami premiera filmu „Gwiezdne Wojny”, która odbiła się szerokim echem w mediach. Może dlatego interaktywne świetlne huśtawki, które powstały w ramach instalacji o nazwie Impulse, skojarzyły nam się z tradycyjną bronią rycerzy Jedi czyli mieczem świetlnym. A Wy widzicie podobieństwo?

Nudzą was zwykłe lampki i sztampowe ozdoby, którymi miasta co rok przyozdabiają ulice? Nowy Jork pokazuje, że świąteczne wystrojenie może być czymś więcej – integralną częścią miejskiej architektury. Oto najciekawsze przykłady.

Tym razem postanowiliśmy przekroczyć granice europejskiego designu i wybrać się do Mexico City, by obejrzeć wyjątkową ławkę „Nido Bench” zaprojektowaną przez Esrawe Studio. Założycielem tej pracowni jest Hektor Esrawe – jeden z najpopularniejszych meksykańskich projektantów zajmujących się wzornictwem przemysłowym.

Od kamieniarstwo poprzez murarstwo do światowej architektury – tak można w skrócie określić drogę do projektowania tego niemieckiego architekta. Zwykł mawiać „Mniej znaczy więcej”, wskazując na to, że dobra architektura powinna opierać się na minimalizmie. Mies van der Rohe jest też ojcem myślenia o przestrzeni publicznej biurowej jako pięknym miejscu do odpoczynku. Poznajcie tego wyjątkowego twórcę!

Z Justyną Łabądź z Galerii Bielskiej BWA, kuratorką projektu „oBBraz miasta #2” porozmawialiśmy o muralach, które sprawiają, że przestrzeń polskich miast zyskuje na wartości i staje się piękniejsza.